Protože je poslední dny a týdny čas opravdu bohatý na různé lesní úlovky, při procházkách v lese mě napadlo několik otázek.
Možná taky milujete ta chladná podzimní či baboletní rána, kdy se procházíte lesem či loukou a obklopuje vás vlhký opar s vůní prvních tlejících listů a trávy.
V lese na vás dýchá chladný vzduch a občas už i mrznou prsty a nos. To ale nevadí, protože v listí, v mechu či v trávě nalézáte voňavé tajemství – houby. Při takové procházce člověk nemůže mít chmurné myšlenky. Naopak, je ze všeho nejvhodnější nemyslet vůbec na nic, maximálně vzpomínat na recept na houbovou polévku či omáčku…
Taky vás zajímá, jak vznikají houby? Z čeho vlastně jsou? Kdy nejlíp rostou a co všechno je ovlivňuje?
Na tyto otázky mi odpověděl mykolog RNDr. Vladimír Antonín, Csc. z houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně.
Jak vznikají houby? Lidi se často přou, že z kořenů, nebo z podhoubí… jsou to trefy vedle, nebo je na tom něco pravdy?
„Útvary, které houbaři v lese vidí a sbírají, jsou nazývány obecným termínem plodnice a jsou jakýmsi „plodem“ vlastního těla houby – podhoubí (mycelia). To prorůstá substrát (dřevo, povrchové vrstvy půdy a hrabanku). Houbaři jej mají možnost vidět nejčastěji ve formě jemných bílých vláken. Sběr hub je tedy něco jako „trhání jablek z jabloně“.“
Letošní rok je pro houby ideální. Jaký vlastně musí být rok, aby bylo hub dostatek? (mám na mysli třeba horké či vlhké léto, teplý vlhký podzim…)
„Letošní rok, přesněji řečeno poslední asi měsíc, je skutečně velice bohatý zejména na hřibovité houby. Důvodem byly vydatné srážky počátkem srpna, kdy bylo po předcházejícím suchu podhoubí „nachystáno“ tvořit plodnice. V současné době pomalu končí růst hub v listnatých lesích a růst bude pokračovat pod jehličnany.“
Říká se, že růst hub ovlivňuje také Měsíc. Za úplňku rostou nejvíc, protože je Měsíc ovlivňuje tzv. „slapovými jevy“, tedy stejně jako příliv a odliv. A houby jsou z 80 procent tvořeny vodou, čili je Měsíc doslova vytahuje ze země. Je to pravda?
„Je několik teorií, které většinou se slapovými jevy souvisí. Říká se, že měsíc vláhu „vytahuje“ do vyšších vrstev půdy, kde je pro houby dobře dostupná a houby více rostou. Ale žádné vědecké ověření tohoto jevu neexistuje.“
indicie - Samotáři
Lze nějak laicky spolehlivě poznat jedovatou houbu? Třeba že jedovatku nikdy neokusují slimáci?
„Jedovatou houbu poznáme pouze podle jejích botanických znaků a žádné univerzální pravidlo neexistuje - ani ožerky od slimáků, černání stříbrné lžičky apod. Jedinou možností jak se neotrávit je tedy naučit se jedovaté houby dobře znát, sbírat jen houby, které dobře známe a dávat při jejich sběru velký pozor. Logickou zásadou, kterou však kupodivu hodně lidí nedodržuje, je jíst pouze houby, které dobře znají.“
No vidíte to… sbíráme vlastně plody hub, nikoliv houby samotné. To bychom si museli domů přinést i pořádný kus země z lesa…
Nový komentář
Komentáře
Miluju smažený kloboučky
Jedna z činností,kterou bytostně nesnáším je sbírání hub.
ale rostou :), dneska mám plný koš hříbků
Houby nesbírám
Mánek: Proč je nečistíte hned v lese?
Naše rodina houby přímo miluje, hlavně na talíři.Ale čištění po sběru většinou odnesu já.A to mě taky neba.Jinak ráda je i sbírám, ta vůně, to je paráda.
Teď už houby moc nerostou, je sucho..článek přišel trochu s křížkem po funuse
Nyotaimori: Už máš nasušeno?
Nyotaimori: Jiného nic
V Hostýnských vrších je sucho.Někde jsou i praskliny 1cm.Asi se špatně modlíme.
Byli jsme o víkendu na Lánech a nenašli jsme ani
A kde teď kolem Brna rostou? V lesích je sucho...