hair-fb.jpgFoto: Shutterstock

Většina žen z oblasti Huangluo má vlasy delší než 1,4 metru, a dokonce se objevily v Guinnessově knize rekordů. Pro ženy Yao jsou dlouhé vlasy jejich nejcennějším majetkem, protože věří, že dlouhé vlasy symbolizují prosperitu, dlouhověkost, bohatství a štěstí. Ženy Yao si vlasy stříhají jen jednou za život v 18 letech. Vlasy si žena schová k babičce a vracejí se jí, jakmile se provdá. Poté je nosí společně s vlastními vlasy jako příčesek.
 
Tajemstvím dlouhých vlasů žen Yao je voda z rýže nebo ještě lépe z fermentované rýže. Už roky ji používají jako „hnojivo“ na vlasy. Rýžová voda je mlhavě zbarvená tekutina, která zbyla z vařené rýže. Kalnou bílou tekutinu, kterou obvykle vyléváme do odpadu, bychom si měly hýčkat a rozhodně s ní neplýtvat. Je totiž plná užitečných živin a vlasům může hodně prospět.

shutterstock-250090858.jpgFoto: Shutterstock

Rýžová voda podporuje růst vlasů. Kromě potřebných aminokyselin, kterých obsahuje rovnou osm z potřebných osmnácti k tvorbě proteinu a keratinu, je také bohatá na vitamin B, C a E. Vitamin B vlasy posiluje, vitamin C pomáhá produkci kožního mazu, který udržuje vlhkost pokožky hlavy a vitamin E zabraňuje jejich vypadávání.
 
Aminokyseliny v rýžové vodě také zabraňují třepení konečků a vlasy posilují. Díky vitaminu E jsou vlasy lesklé, hladké a zdravěji vypadající. Rýžová voda je také skvělá proti lupům. Dále obsahuje inositol. Tento sacharid může napravit i zabránit poškození vlasů zvýšením jejich pružnosti a snížením povrchového tření.
 
Silnější, lesklejší a objemnější vlasy se samozřejmě neobjeví přes noc. Rýžovou vodu je potřeba používat pravidelně. Rýže je extrémně levný a zdravý zdroj živin pro vaše vlasy, takže by to neměl být velký problém. Měly byste ji používat třikrát nebo klidně i vícekrát týdně.

shutterstock-235818325.jpgFoto: Shutterstock

Jak používat rýžovou vodu na vlasy?

  • Vložte hrnek opláchnuté rýže do vroucí vody a rýži normálně uvařte, jak jste zvyklé.
  • Uvařenou rýži sceďte a vodu nechte odstát, až se ochladí na přijatelnou teplotu.
  • Vlasy, které jste předtím umyly šamponem, přelijte rýžovou vodou.
  • Nechte působit alespoň 15 minut a vlasy jemně masírujte.
  • Opláchněte studenou vodou.

Voda z fermentované rýže

  • Vodu z uvařené rýže přeceďte do plastové láhve.
  • Nechte jeden den při pokojové teplotě nebo dokud mírně nezkysne a nezačne kvasit.
  • Nalijte do hrnce, uvařte a poté nechte vychladnout.
  • Následně můžete použít.

shutterstock-357398894.jpgFoto: Shutterstock

Reklama