Poklony. Taková nenápadná věc a tolik různých dojmů. Obecně se říká, že je jednodušší je rozdávat než přijímat. Jak se naučit s komplimenty pracovat? Jak se naučit ostatní chválit v tu správnou chvíli a jak je naopak přijmout, aniž bychom v tom hledaly skrytý podtext a reagovaly nepřirozeně?

Říká se, že když někoho dokážete pochválit, bude k vám cítit větší sympatie. Poklony totiž obecně vyvolávají pozitivní pocity, lepší náladu a úsměv na tváři.  Ale jak s nimi zacházet? Tím nejjednodušším způsobem, jak se naučit i dávat, je začít sám u sebe. Životní koučové se shodují na jednoduchém triku – zkuste si každý večer napsat jen sám pro sebe tři věci (nebo alespoň jednu), které se vám ten den povedly, z nichž jste měly radost nebo ty, co vás prostě jen potěšily. Taková maličkost vám pomůže naučit se kouzla poklon nejen u sebe, ale i u ostatních.

kompliment

Jak vyseknout kompliment?

Je to jednoduché – pokud chcete někomu složit poklonu, myslete to upřímně a hezky od srdce. Není horšího komplimentu, než toho účelového a neosobního.

  • Dejte komplimentu vyšší hodnotu – jinými slovy, ať je to poklona „na míru“. Teprve takový vzbudí v dané osobě větší pocit jedinečnosti. Proč kamarádce chválíte halenku? Protože je modrá nebo spíše proto, že lichotí barvě jejích očí? Druhá možnost je správně.
  • Není čas ztrácet čas – nečekejte na vhodný okamžik, takové věci jako je poklona nebo pochvala, říkejte spontánně a v momentě, kdy se namane příležitost.
  • Nehodnoťte jen povrchově – lichotky nejsou jen otázkou oblečení, dobrého jídla nebo vkusně zařízeného bydlení, je to také o vnitřních sympatiích. Pochvalte druhého za to, jakou má povahu, jak je vtipný, sečtělý nebo empatický.

kompliment

Jak poklony přijímat?

Tak schválně, přiznejte se, kdo z vás už z nějakého komplimentu udělal složitou záležitost a místo pouhého poděkování raději znegoval vše, co bylo řečeno? Vsadím se, že téměř každá! Je to totiž doména nás žen! Pro mnohé je jednoduše náročné pochvalu přijmout, protože za ní začnou hledat něco víc. Realita je však zcela jednoduchá – většina lidí vás chce opravdu jen potěšit.

  • Oplátky se nepečou – to, že vám někdo vysekne poklonu, ještě nutně neznamená, že mu ji musíte oplatit. Stačí jednoduše poděkovat nebo se mile usmát.  Pochvaly nejsou hra na přebíjenou.
  • Nezapomínejte – čas od času se každá z nás dostane do depky a pochybuje sama o sobě. A to je přesně ten moment, kdy je potřeba si vzpomenout na to, že vám někdo řekl něco hezkého a pozitivního.
  • Mějte sebevědomí – neschopnost přijmout kompliment zpravidla pramení z příliš nízkého sebevědomí. Pokud vás v dětství a v dospívání rodiče či učitelé spíš kritizovali, než chválili, možná hluboko ve vás zakořenil pocit, že si vlastně žádný kompliment nezasloužíte. Zapomeňte na to a reagujte na komplimenty pozitivně a s radostí.

kompliment

„Náhrobní nápis - opožděný kompliment.“
Elbert Hubbart

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: