Foto: Shutterstock
Pečení make-upu je ve skutečnosti velmi stará technika používaná na konci 80. a začátku 90. let, kdy byl běžnější matnější make-up ve větších vrstvách. Byla používána k zmatnění pleti, ale také k zbavení její mastnoty a k tomu, aby make-up dlouho vydržel.
Pečení make-upu je vlastně proces, který umožňuje přirozenému teplu vašeho těla, aby na tváři zafixovalo make-up pomocí vrstvy transparentního pudru. Obvykle se provádí pod očima, na T-zóně a v částech obličeje, které zvýrazňujeme.
Nanese se velká vrstva sypkého prášku, který několik minut sedí na kůži. Během této doby tělesné teplo pomáhá make-up „zapéct“. Poté přebytečný pudr setřete a můžete těžit ze skvělých výhod této techniky. Není však pro každého. Někomu může zvýrazňovat vrásky a vysušovat pokožku. A také není rozhodně pro celodenní běžné nošení.
Technika pečeného make-upu je skvělá například pro výrazné dramatické líčení, pro líčení na jeviště či focení, nebo když musíte zakrýt například tmavé kruhy pod očima. Pokud máte mastnou pleť, pomůže vám zase odstranit mastnotu a zmírnit lesk.
Dermacol, Benu, 209 Kč / Makeup Revolution,Notino, 153 Kč / HUDA BEAUTY, Sephora, 550 Kč
Foto: Se souhlase Dermacol, Notino, Sephora
Jak při pečení make-upu postupovat?
Po nanesení všech krémových a tekutých produktů jako jsou krémy, báze, make-up nebo korektory, je řada na to vše „zapéct“. Vezměte sypký transparentní pudr a houbičku na make-up nebo hutný štětec na obličej zlehka naneste silnou vrstvu. Použijte tolik pudru, aby byla vrstva na kůži viditelná.
Nechte prášek působit 5-10 minut. Mezitím přirozené teplo vašeho těla „speče“ make-up a prášek dohromady a zafixuje výsledek. Vy se zatím můžete věnovat třeba rtům, očím či obočí. Po uplynutí času vezměte nadýchaný štětec a setřete z obličeje přebytečný pudr. Zůstane vám hladký, matný a dlouhotrvající make-up.
Zdroje: Cosmopolitan, Ipsy, LOreal
Nový komentář