Láká vás zkusit nějaké to cvičení, ale nevíte, co si z té současné nepřeberné nabídky vybrat? Máte ráda pohyb v kombinaci s hudbou? Tak potom by aerobik mohl být pro vás to pravé. Pojďte se mu s námi podívat na zoubek.

Pokud jste se rozhodla zkusit tento skvělý sport, stačí zajít do nejbližšího sportovního centra, a vězte, že na nějaký druh aerobiku docela určitě narazíte. Podle lektorky aerobiku Marie Polesné, členky asociace Sport pro všechny, byste měla zvolit nejprve hodinu pro začátečníky, a to i v tom případě, že sportujete a vaše tělo je na fyzickou zátěž zvyklé.

„Nestyďte se začít pěkně pomalu a postupně,“ radí Marie. „Důležité je, abyste se s novými kroky sžila, naučila se je nenásilně spojovat v krátké sestavy a teprve potom se vydala zase o kus dál.“

Když se řekne aerobik:

Aerobik je aerobní cvičení – cvičení, které procvičuje a posiluje celý oběhový systém. Krevní oběh se zrychlí a tím udržuje v dobrém stavu cévy a srdce. Buňky začnou spalovat energii, zvětšuje se kapacita plic, zrychluje metabolismus a v neposlední řadě se zlepšuje díky endorfinům i nálada.

Jak taková hodina aerobiku vypadá?

Jako první by měl každý instruktor nechat své svěřenkyně pořádně zahřát. Této fázi se říká warm up. Následovat by měl prestrečink a poté teprve hlavní část. Ta trvá zhruba dvacet minut a tvoří ji ve většině případů právě krátké sestavy na sebe navazujících cviků. Po té přichází na řadu posilování, strečink a na samotný závěr relaxace. Žádnou z těchto fází byste neměla podceňovat. Pokud se s vámi lektorka před ani po cvičení neprotáhne, není od věci se porozhlédnout někde jinde.“

Můžete samozřejmě cvičit i doma. Díky celé řadě rozličných videokazet či pořadů v televizi máte možnost zůstat i s tímto sportem doma v obýváku. Ani Marie toto cvičení nezavrhuje. Avšak podotýká, že je k tomu zapotřebí opravdu silné vůle. Navíc pak nejste pod dohledem cvičitelky a můžete chybovat.

Opravdu znáte všechny možnosti aerobiku?

- aerobic classic – aerobik, o jehož jednotlivých fázích už zde řeč byla

- step aerobik – aerobik, který využívá malých stupínků, tvz. stepů. Nevýhodou je velká zátěž kloubů.

- dance aerobik – pro ty, které se raději více kroutí do rytmu

- slow body – pomalé silové a protahovací cvičení, které nahradilo dřívější tolik diskutovanou kalanetiku

- aqua aerobik – cvičení, kde vám je pomocníkem voda

- strečink – protahovací cvičení, které prodlužuje svaly do jejich přirozené délky a podporuje jejich pružnost

Naladili jsme Vás? Tak na nic nečekejte a vyražte do světa hudby a pohybu...