Japonsko – už jen to slovo samo o sobě ve mně vzbuzuje jakýsi pocit nedosažitelna, touhu po poznání historie i současnosti.

Když jsem byla dítě, představovala jsem si, kam bych cestovala, kdyby mé možnosti byly neomezené … neomezené prostorem i časem. Dnes už mám na tuto otázku jasnou odpověď.

 

A věřím, že nejsem jediná, koho Japonsko láká, koho zajímá historie této země, legendy, kultura… Není pochopitelně v mých silách do jednoho jediného článku zahrnout vše, ale pokusím se alespoň vynést na povrch střípky toho nejzajímavějšího či nejdůležitějšího z této fascinující země…

 

Japonsko (Nippon, Nihon) je ostrovní stát ve východní Asii v severozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho přes 6 900 ostrovů a ostrůvků, které se rozprostírají v délce asi 3 500 km.

Celková rozloha Japonska je 377 835 km.

 

Podnebí

Japonské ostrovy leží v cestě tropických bouří - tajfunů. Ty většinou přicházejí koncem léta nebo počátkem podzimu a způsobují záplavy, sesuvy půdy, škody na úrodě i domech. Na začátku léta pro změnu přichází období dešťů cuju, které rovněž způsobuje nemalé potíže.

 

Teploty se v zimě pohybují mezi -9 °C až +16 °C (maxima až dokonce -40 °C!). Letní teploty se pohybují v rozsahu od +20 °C po +30 °C. Výše zmíněné období dešťů trvá od poloviny června do první červencové dekády, po němž následuje vlhké a velmi horké léto.

 

Japonsko a ženy

V současné době ještě žijí v Japonsku i takové ženy, které stále lpí na tradičních hodnotách a jsou poslušné. Vybírají si pro své studium kratší kursy, často na ženských kolejích.

 

Na druhou stranu není ani Japonsko odtržené od moderní doby, což se jasně podepisuje na novém postavení některých žen ve společnosti.

Moderní ženy stále více manželství oddalují, často dávají přednost vlastním ambicím a kariéře. Samozřejmě změnu preferencí nelze doložit například ve vrcholném managementu, do kterého stále ještě ženy nepronikly, ale jako administrativní pracovnice se již dokázaly prosadit.

Diskriminace žen a sexuální harašení v japonských firmách je však stále častým výskytem.

 

Zajímavostí je, že japonské ženy jsou donuceny vybrat si, zda dělat kariéru, či mít rodinu. Ačkoliv mnoho z výše uvedených věcí zůstane běžnému návštěvníkovi Japonska skryto, bude pro něj problémem i podobné věci poznat a odhalit tak dynamiku vztahu mezi mužem a ženou.

 

Japonské zahrady

Zahradní komplexy jsou formou japonského umění a návštěva některé ze zahrad zpravidla patří mezi nejpůsobivější zážitky pro turisty.

Japonští tvůrci zahrad oceňují především abstraktní a minimalistické formy.

Japonské zahrady jsou velice puntičkářské a o všechny je postaráno s velkou péčí, avšak nějaký jednotný způsob uspořádání, které by měla japonská zahrada mít, neexistuje.

Zahrady jsou jakousi miniaturizací japonské krajiny. Zahrady často nabízí množství klikatých cestiček, které přivádějí návštěvníka k pečlivě připraveným jednotlivým dekoracím. Toho, aby návštěvník zpomalil, například před nějakou scenérií a lépe ji byl schopen vnímat, je dosaženo pomocí kamenů umístěných na cestě.

Zahrady také občas obsahují výhledy na vzdálené hory – toto panorama je zpravidla pečlivě zasazeno do nějaké scenérie uvnitř zahrady a poskytuje jedinečný zážitek.

 

Pokud si chcete přečíst článek o pěstování bonsaí, klikněte ZDE.

 

Aikido - Cesta harmonie a duchovní energie

Bojová umění jsou bezesporu klenotem pro Japonsko. Kořeny bojových umění sahají daleko do historie a nejedno bojové umění doprovází krásná legenda...

Například Aikidó, je velice oblíbené po celém světě a výjimkou není ani Česká republika. Aikidó (takemusu aiki - nepřekonatelné bojové umění) je jedním z nejmladších bojových umění, ale jeho kořeny sahají daleko do historie budó.

Toto bojové umění je systémem technik proti neozbrojenému i proti ozbrojenému útočníkovi, proti skupině i proti jednotlivci. Uvádí se, že dosahuje až tří tisíc technik. Není bez povšimnutí, že jej přijímají hlavně lidé odmítající násilí a mající rádi přírodu.

 

Japonské pověry

Co myslíte, jsou Japonci pověrčiví? Pochopitelně. Stejně jako Češi či Němci nebo Američané…

Číslo čtyři se považuje v Japonsku za nešťastné, protože se vyslovuje stejně jako smrt (shi). Proto by se Japoncům neměly dávat různé dárky sestávající ze čtyř částí anebo čtyři dárky najednou. V některých nemocnicích a hotelech je toto číslo dokonce přeskočeno.

Odpočinek po jídle - Japonci věří, že pokud si ihned po jídle lehnou, stane se z nich po smrti kráva.

Nehty – Japonci věří, že pokud si jakkoli upravují nehty v noci (manikúra, trhání nebo kousání) nebudou s rodiči ve chvíli jejich smrti.

Pískání – Pokud si Japonci v noci pískají či pohvizdují, věří, že se do domu připlazí had.

Pohřební auto – Pokud Japonec vidí pohřební auto, schová palce u rukou např. do kapsy. Věří, že tím odvrátí smrt v rodině.

Dnešní zastávka v zemi vycházejícího slunce končí. Přemýšlím, co napsat závěrem, a napadá mne jedna otázka: Jestlipak je Česká republika pro lidi z celého světa stejně lákavým místem, jako je pro některé z nás Japonsko, Irsko, Egypt…? Popravdě řečeno nevím, zda celý svět touží poznat Česko, ale pokud ne, přicházejí o hodně. Protože i my máme svá kouzelná místa, své památky, své legendy…

Máte ve svém okolí fascinující místo, které třeba není vůbec známé? Slyšeli jste krásnou či tajemnou legendu? Napište nám! Rádi Váš článek zveřejníme.

Zdroje: aikido.yuujou a maramara.japonsko

Reklama