Když se zeptáte Pražánů, zdali někdy byli ve skanzenu Řepora, jen málokdo o místě ví. Přitom se k němu téměř ze všech koutů Prahy dostanete do půl hodiny, navíc byl kdysi velmi frekventovanou lokalitou. Konaly se zde různé tematické společenské události, v oblibě ho měli i zahraniční filmaři. V posledních letech ale některé stavby doslova lehly popelem a vstup je do soukromého objektu zakázán. I přes to se někteří lidé vydávají na vlastní nebezpeční dírami v plotě vstříc autentické středověké atmosféře.

Mohlo by vás zajímat: Krev, brnění, řev a pot. Lidé se mění nejen ve zrůdy ve jménu larpu

Kouzlo skanzenů spočívá v tom, že se člověk může na chvíli cítit jako cestovatel v čase. Kousek za rušnou silnicí v okrajové části Prahy lze odcestovat do 14. století. Řepora, dříve také Tuležim, vypadá v sychravém počasí jako z filmu Johanka z Arku. K obdivu je komplexnost celého objektu. Ve vesničce nechybí kostel, hřbitov, krčma, studna, zastřešené tržiště, pranýř, boží muka či usedlosti hrnčíře, kováře i domkáře. Po požárech je už ale dnes dochovaných jen zlomek staveb. Na těch, co zůstaly, je však vidět, že jsou postaveny tradiční metodou za použití přírodních matriálů.

Chybí stavební povolení

Skanzen vybudovala akciová společnost Tuležim v roce 1999 v bývalém prostoru těžby cihlářské hlíny. V roce 2002 se pro návštěvníky otevřela v údolí mezi několika rybníky středověká vesnice, která se těšila popularitě. Měla však jeden háček. Majitelé skanzenu neměli na dřevěné domky stavební povolení. I přes to fungoval pro účely různých akcí dál, konaly se zde středověké larpy, svatby, oslavy narozenin, ale i další akce s dobovým programem zahrnující tanec i šerm. Za hezkým nápadem se ale neustále táhl stín katastrálního úřadu, a tak se skanzen roku 2013 uzavřel veřejnosti a pronajímá se pouze pro filmové účely.

Mohlo by vás zajímat: Vzhůru o víkendu na běžky. Máme pro vás nejlepší trasy

Řepora nešťastnou náhodou několikrát vyhořela. První požár nastal v roce 2003. Popelem lehly čtyři budovy a uhořely tři ovce. Další požár přišel hned rok poté, tentokrát za něj mohli hlídači areálu, kteří si v dřevěných budovách topili v kamnech. Po posledních dvou destruktivních požárech v roce 2019 a 2020 už neměli majitelé entuziazmus budovy zachraňovat.

Do skanzenu už jen z gauče

Jak již bylo řečeno, skanzen je zcela uzavřen veřejnosti a vstup je do něj zakázán. Při vniknutí riskujete tedy nejen velkou pokutu, ale i své zdraví. Lehce by se mohlo stát, že na vás ze shořelých staveb zřítí těžké trámy. Je ale dobré vědět, že v Praze taková lokalita existuje. I přes to, že v budovách dnes není život ani historické nástroje či náčiní, jako kdysi, vyvolává jedinečnou středověkou atmosféru tak, jak ji známe třeba z historických filmů. Ta je znát i na fotografiích, díky kterým můžete odcestovat do 14. století i z pohodlí gauče. Nezbývá než doufat, že se skanzen ještě jednou obnoví a vrátí se do něj život.

Foto: Karolína Waberová 

Reklama