shutterstock-1483780979.jpg
Foto: Shutterstock

Záhadná umělkyně vystupující pod jménem MoYun vyzbrojená starodávným čínským strunným nástrojem zvaným guzheng, vytvořila originální verzi populární písně ze 70. let – Hotel California. Výsledek je neuvěřitelně krásný.

Guzheng je čínská citera. Moderní verze tohoto dřevěného nástroje mají obvykle 21, 25 nebo 26 strun a jsou dlouhé asi 64 palců. Nástroj je laděn v durové pentatonické stupnici a je známý svými ostrými kovovými zvuky. Díky svým kvalitám a původu se většinou používá k provozování tradiční čínské lidové hudby.

MoYun však ukazuje, že guzheng je nadčasový nástroj a lze s ním zahrát i populární písně. Přes to na něj však skladbu Hotel California hraje v tradičním oblečení. „Kostým je tentokrát ve stylu Wei Jin Hanfu s širokými rukávy a křížovým límečkem,“ napsala u videa. „Pro pohodlí při drnkaní jsou přidány panbo (pomůcka, která pomáhá držet rukávy vyhrnuté). Klobouk je ručně vyrobený ze slámy.“

Převést složitou skladbu s více různými částmi a několika odlišnými nástroji může být obtížné, proto hudebnice vysvětluje: „Použití kytary v Hotelu California lze považovat za jedno z nejvíce klasických aranžmá v historii, zejména v živé verzi z roku 1994. Takže jsem udělala nějaké škrty ve vokální části a zaměřila jsem se na dvě kytarová sóla preludia a konce.“

Nejde o první rockovou píseň, kterou MoYun hrála. Před časem sdílela i guzheng covery skladeb Thunderstruck od AC/DC nebo Numb od Linkin Park. Nahrála také spoustu anime písní a soundtracků k videohrám, což jen dále potvrzuje všestrannost tohoto letitého nástroje a její mistrovský um ve hře na něj.

Zdroje: YouTube/Moyun Official, Guzheng

Reklama