Mnozí historikové považují za nejtajemnější a nejmagičtější umělecký sloh gotiku. Středověký sloh, navazující na sloh románský. Proč tomu tak je? Co je na gotice tajuplného?
Tak třeba už samotný název
Historikové a znalci uvažují o třech etymologiích tohoto jména: keltské, řecké a kabalistické.
- Keltsky goat znamená strom, ar-goat pak země strom: a gotická katedrála se staví goaticky, tedy na dřevěném rámoví.
- Řecká etymologie předpokládá, že jde o umění goetické, tj. magické, z řeckého slova goés, goétis, goéteia - čaroděj, kouzlo, čarodějnictví.
- Třetí možnost je odvozenina od výrazu art gotique, podle argotu, což byl původně jazyk kabalistů a alchymistů.
Kde se vzala gotika?
Zatímco původ románského slohu je znám a dá se sledovat od stavby ke stavbě, od období k období, historie gotiky není vyřešena dodnes. I když byl lomený, pro gotiku typický, oblouk znám už od konce 11. století (objevili jej pravděpodobně v klášteře v Cluny), dlouho nebyl používán.
Znovu se objevil až kolem roku 1130 (letopočet, který je s rezervou považován za počátek gotického slohu). Objevil se však rovnou na několika místech najednou. Gotika tak propukla náhle, jako by přišla už předem hotová a úplná. Bez předchozích pokusů a omylů. Jako by všudypřítomní stavitelé byli najednou vyškoleni, jako by existovala škola, ve které se tento sloh vyučoval, jako by existoval záměr tento stavební sloh rychle rozšířit z původně cisterciáckých klášterů do několika zemí Evropy, především pak její západní části.
Jako by duchovní síly v pozadí tohoto jevu očekávaly od lomeného oblouku významný religiózní účinek. Gotika dodnes zůstává jedním z nejtajemnějších a nejobdivuhodnějších uměleckých slohů.
Některé známé gotické stavby
Bazilika Saint-Denis byla první významnou stavbou, jejíž převážná část byla vystavěna v gotickém slohu. Po staletí sloužil jako pohřebiště francouzských králů.
Notre Dame v Paříži, tato katedrála symbolem Paříže a jednou z nejvýznamnějších sakrálních staveb rané gotiky.
Dóžecí palác v Benátkách byl sídlem benátských dóžat. Jde o největší světskou stavbu, bohatě zdobenou gotickými, renesančními a klasicistickými prvky.
Katedrála Sv Víta v Praze. V této gotické podobě ji založil Karel IV. v r. 1344. Jde o nejvýraznější stavební i duchovní památku hl. města Prahy.
Zdroj: Velká kniha magie a čarování, REGIA, 2000 a wikipedia.cz
Nový komentář
Komentáře
moc hezké
Krásné stavby.
stavby jsou moc pěkné
gotické stavby se mi moc líbí, ten styl je krásný
"Historikové a znalci uvažují o třech etymologiích tohoto jména...", tak možná autoři na wikipedii a to nejsou žádní znalci. Gotika se tomuto stylu říká proto, že Italům se tento styl nelíbil a prohlašovali ho za umění Gótů (pro ně barbarů) - ne nadarmo se v Itálii gotika téměř nevyskytuje (výjímkou je Milano a pár dalších staveb na severu). A už vůbec nevznikla naráz - postupně se vyvíjela z románského slohu, z počátku především u cisterciáků. To jen tak na opravu, aby si ještě někdo tyto bludy nezapamatoval a nešířil je dál... Všechny nesrovnalosti nemá smysl komentovat.
Gotika je krásný styl, ale že by byla magická, to jsem nikde neslyšela. Vše co je tu psáno, lehce vyhledáte na Google, jsou to jen opisy, je toho tam daleko víc.
isida — #3 Katedrálu Sv Víta založil Jan Lucemburský,ne?
Gotika JE tajuplná a tajemná!
To by mě taky zajímalo, co je na gotice tajuplného. Ne, že bych se to z článku dozvěděla.
Olgo, vy chcete po autorce, aby u psani clanku premyslela? Ale prosim vas, ta dokaze material pouze doslovne 'odcerpat' ze stale stejne, jedne a teze knihy.
Pravdou je, že během 80 let se vyrojily v západní Evropě největší gotické stavby, které dodnes patří ke stavitelským skvostům světa, ale ono jim také mnoho staveb spadlo. Možná jim spadly proto, že nebyly stavěny na posvátných místech předkřesťanských dob.
Nehledejme záhady, kde nejsou. Uvědomme si, že při křižáckých vypravách došlo k seznámení s vyspělou arabskou kulturou a vědou a nerabovalo se jen v hmotném bohatství. A jak gotika přišla, tak i odešla. Že se některé katedrály dostavovaly až ve 20. století? Co to je proti věčnosti?
Dozeci palac v Benatkach byl sidlem benatskych dozat. To by me ani ve snu nenapadlo.