Chceš se rozvést? Dobrá, ale Vojta (Vaneska, Adélka, Honzík...) zůstane se mnou! Chceš se rozvést? Klidně, ale odejdeš s holou zadnicí! Chceš se rozvést? Ale vypadneš z mého bytu! Takové situace by už od příštího roku neměly připadat v úvahu. Ministerstvo spravedlnosti totiž připravuje pro nesmiřitelně rozhádané manžele „povinnou“ novinku – institut takzvaného mediátora.

Kdo je to mediátor? Funkci prostředníka, takzvaného mediátora, zastane v budoucnu právník–profesionál, který ještě před samotným rozvodem zprostředkuje mezi rozhádanými rozvádějícími se manžely dohodu.

„Mimosoudní dohoda uleví soudům, které musí mnohdy řešit komplikované rozvodové pře, kdy se manželé nedokáží mezi sebou domluvit o vypořádání majetku a především o tom, jak budou po rozvodu řešit soužití s nezletilými dětmi,“ vysvětlil Ženě-in odborník na rodinné právo JUDr. Jan Horáček. „Tato dohoda by neměla být povinná ve všech případech, soud by ji však mohl nařídit právě u komplikovaných rozvodových sporů.“

Statistika je neúprosná. V České republice se rozvádí každé druhé (!) manželství. Ročně se u nás rozvody přímo dotknou třiceti tisíc dětí! Dosud platí, že pokud se rodiče nedomluví, vlečou se soudní tahanice o to, s kým bude dítě žít a jak bude upraven vztah k druhému rodiči, nezřídka celá léta. Dítě se pak stává nedobrovolnou zbraní v nesmiřitelném rodičovském boji, a žabomyší válkou je často poznamenané na celý život.

Myslíte si, že nařízený institut „mediátora“ pomůže nejen soudům, kdy dohoda rozvod urychlí, ale především prospěje dětem? Proč se podle vás každé druhé manželství rozvádí?

Reklama