Tomáš Vorel před promítáním vyskočil na podium před promítací plátno a ujal se slova.

Přivítal učně a žáky, kteří si ve filmu zahráli „davové“ role a kteří vyplňovali asi polovinu míst v kině Světozor. Sklidil za to ovace, sem tam se i písklo. Teprve potom byl film spuštěn.

 

Jaký je film Skřítek, z dílny tak neodolatelných tvůrců, jakými jsou členové divadelní skupiny Sklep a pantomimického společenství Mimóza, vám v podobě recenze přineseme v polovině března, kdy bude mít tato nová podoba grotesky premiéru.

Pro dnešek vám ale již můžeme prozradit, že je to film, který ať už to Tomáš Vorel zamýšlel či ne, bude polemizovat s přízviskem „kultovní“.

 

Ve filmu se nemluví

Není v něm tedy proneseno ani jedno srozumitelné slovo.

Herci vydávají různé zvuky, které by se asi nejspíše daly nazvat citoslovci. Neděste se ale, jelikož to je právě to, co mnohé z tohoto komického snímku vyzdvihuje. Po krátké době sledování si zvyknete a nevím, jak to herci dělají, ale přesně jim rozumíte jejich neartikulovaný projev. Jsou to především umělci, kteří mají s pantomimou zkušenosti.

 

Paní Evě Holubové, která kralovala tiskové konferenci, prý tento styl projevu nedělal větší potíže. Stejně jako Milan Šteindler si pochvalovala, že se nemusela učit texty. Uvedla pro představu jen jeden záběr, ve kterém jako opouštěná a nešťastná manželka navštíví neoholeného a nesoustředěného psychiatra – Ondřeje Trojana. Zde musí dlouze vyprávět a popisovat svou zoufalou situaci v manželství s Bolkem Polívkou. Novinářům prozradila, že si tuto repliku musela doma trénovat a za své zvuky v mysli dodávat přesná slova. Už kvůli tomuto momentu doporučuji Skřítka vidět. Ale scén, kvůli kterým tuto grotesku hodnotím pozitivně, je ve filmu bezpočet.

 

Milan Šteindler

Mimo pochvalování si absence učení textu se tento herec vyjádřil o režisérovi slovy, že je Tomáš při natáčení vždy trochu šíleně zakouslej...

Režisér o něm na oplátku řekl, že kvůli záchvatům smíchu při záběrech se Šteindlerem nebyl schopen říci kameře „stop“. Proto jsou prý záběry s ním delší, než se původně zamýšlelo.

 

Tomáš Vorel

Spolupracuje vesměs se stejnými herci proto, že jsou již dlouho kamarádi a velmi si rozumějí. Přesně prý chápou, co si režisér myslí a co chce. Možná ale kvůli krevnímu poutu, které Tomáš Vorel zmínil, se nedají koordinovat ve velkém počtu. Asi proto přizval k natáčení i nové herecké tváře, a dokonce i neherce.

 

Tomáš Vorel ml.

Ve filmu hraje režisérův syn. Byl samozřejmě otázán, jak se mu s otcem režisérem pracovalo. Nenechal se zaskočit ani hordou novinářů, ani světly a mikrofony. Přes svůj mladý věk a malé zkušenosti pronesl, že si váží otcovy důvěry. Uvědomoval si především ohromnou zodpovědnost, a teď doufá, že tátu nezklamal a podařilo se mu postavu skejťáka zahrát dle očekávání. Paní Holubová, která v každém směru mladé herce podporovala, mu skočila do řeči slovy „ne, nezklamal“. Já se k ní dovoluji přidat.

 

Ve filmu hraje skutečná elita českého současného herectví a jen těžko lze vyjmenovat a okomentovat všechny z nich. Neznámou a dosud neprozrazenou je však postava Skřítka s červeným trychtýřem na hlavě, která se míhá od samého počátku filmu v pohádkových a magických záběrech.

Právě ohledně této postavy je Tomáš Vorel tajuplný. Prozradil jen, že ho sám vymodeloval z plastu a koudele a předal trikovému Studiu Mirage. Od té chvíle Skřítek žije.

 

Stejně jako Vorlovy přesné představy, které tak mistrně do filmu Skřítek dokázal vrazit.

 

Co řekli o filmu

 

Tomáš Vorel

Ve filmu se objevuje postava skřítka, kterou diváci mohli vidět, sice v jiném podání, už v Pražské pětce v příběhu Výlet na Karlštejn. Co vás fascinuje na skřítcích?

Je to viditelný  posel z neviditelného světa.  Dělá to, co člověk neumí, nebo si nedokáže ani představit.  Ve filmu Skřítek  není skřítek škodolibý, jak by někdo ode mne možná čekal, ale přátelský  a dobrácký. Ač má tvář čerta, má andělskou povahu. Takový anděl strážný celé naší filmové rodinky.

 

Eva Holubová

Co byste vzkázala divákům, které byste měla pozvat do kina na Skřítka?

Přijďte, jsme jedné krve, Vy a My. Dělali jsme to o Vás a pro Vás. A dejte vědět, jak se nám to povedlo.

 

Bolek Polívka

Proč by podle vás měli diváci vidět Skřítka?

Vorlova fantazie je opravdu nádherná, i ten scénář byl napsán takovým krásným jazykem, který si dělal z češtiny legraci, ale zároveň tu češtinu uznával a akcentoval, už četba toho scénáře byla velmi zábavná…

 

Tomáš Hanák

V čem vidíte kouzlo grotesky?

Že nám dává zapomenout na psychologické filmy, kde se rozervaná hrdinka za dramatického kvílení houslí jen motá a potácí po mostě, aby se nakonec, po hodině a půl, stejně rozhodla, že neskočí, protože přece jen stojí za to žít…

 

 

Premiéra: 17. března 2005

Režie: Tomáš Vorel

Scénář: Tomáš Vorel

Kamera: Marek Jícha

Střih: Marek Jícha, Tomáš Vorel

Hudba: MIG 21, www.mig21.cz

Triky: Studio Mirage

Produkce: Cineart

Stopáž: 90 minut

Žánr: celovečerní filmová groteska

 

HRAJÍ: Bolek Polívka, Eva Holubová, Tomáš Vorel ml., Anička Marhoulová, Jiří Macháček, Marika Procházková, Ivana Chýlková, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel, Ondřej Trojan, David Vávra, Radomil Uhlíř, Václav Marhoul, Do Doy Hoang

Reklama