Centrum Filipovka je nezisková organizace, která nabízí pomoc zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám, jimž nabízí pomoc při začlenění těchto dětí do společnosti a rozvoj jeho dovedností a schopností. Vydali jsme se do centra Filipovka, abychom zjistili, jak taková organizace vlastně funguje a jak zde vypadá běžný den.
Když jsem přicházela na určenou adresu, čekala jsem, že uvnitř najdu přinejmenším tolik dětí jako v běžné mateřské školce nebo školní družině. Jak hluboce se mýlím, jsem zjistila jen pár minut poté.
„Spolupracujeme s několika desítkami rodin, ale máme tu pravidlo, že v jednu chvíli může být v centru maximálně šest dětí, abychom se jim mohli plně věnovat,“ řekla mi na úvod ředitelka sdružení Eva Švehlová. „Během dne se jich tu ale může vystřídat více. Některé děti přijdou na dopoledne, takže odpoledne zase může přijít nějaké jiné.“
Jediným hostem v té době byla malá Lexi, které se zrovna věnovala její asistentka. Další děti měly teprve dorazit.
Centrum navštěvují děti s těžkým zdravotním postižením, jejichž začlenění do společnosti je velmi obtížné. V průběhu roku tu nejčastěji najdete děti předškolního věku. Školáci, kteří navštěvují převážně speciální školy, do centra docházejí hlavně v době prázdnin. „Přestože tu může být jen šest dětí najednou, pořád máme volné kapacity, takže i další děti můžeme přijmout. Rodiče nijak neomezujeme a neurčujeme, kdy a jak často sem mají své dítě přivést, klidně to může být dvakrát do roka. Jen je třeba domluvit se předem na termínu, protože když se zeptá den předem, zda může přijet, tak my už tu můžeme mít na ten den plno. Ale tak tři až čtyři dny s předstihem to nebývá problém,“ vysvětlila fungování centra ředitelka.
Jednou ze stálic je právě Lexi, která je zcela odkázaná na pomoc jiných. Pomoc zde zajišťuje tým odborníků, asistenti nebo pohybový terapeut. Poslední ze jmenovaných malé slečně během dopoledne provedl krátkou masáž. Nebudu tajit, že to bylo na mé přání, protože jsem chtěla vidět, jak taková pohybová terapie vypadá. „Ale opatrně. Jen, co zvládne,“ varovala terapeuta šéfová.
Kromě masáží a rebahilitačních cvičení mohou děti vykonávat celou řadu aktivit nejen společně s ostatními dětmi, ale i samy podle individuálního plánu, například malování, muzikoterapii a každou středu také canisterapii. „Všechno se samozřejmě odvíjí od toho, co dítě zvládne i od dohody s rodiči, kteří mohou mít nějaká speciální přání. Například si určí, co by chtěli u dítěte rozvíjet, na co se zaměřit, a co naopak bychom dělat neměli,“ uvedla Švehlová.
S Lexi jsme se společně podívaly i do relaxační místnosti. Nikdy jindy na mě místnost bez oken a přirozeného denního světla neudělala tak dobrý dojem. V malém pokoji se nachází nízká postel, od stropu visí diskotéková koule a stěny jsou vybaveny několika různými světly s různými efekty. To celé dohromady musí nutně vykouzlit úsměv na tváři. Nejen té dětské.
Méně úsměvný je fakt, že stejně jako většina neziskových organizací se i Filipovka potýká s financemi. „U nás je to takové střídavě oblačno,“ přiznala Švehlová. „Momentálně se nám ale povedl příjemný krok – vydání kalendáře pro rok 2011 s různými celebritami, mezi nimi je i náš patron Tomáš Töpfer. Na kalendáři jsou obrázky dětí, které zde vytvořily, fotky celebrit a jejich krátké věnování. Kalendář jsme prodávali na vánočních trzích a výtěžek z prodeje poslouží na zajištění provozu centra,“ uzavřela ředitelka.
Odcházela jsem z centra s kalendářem v ruce, který i přes okolnosti svého vzniku vypadá mile a pozitivně. Nemohla jsem se rozhodnout, jestli je mi víc líto fakt, že ne každý se může radovat ze svého zdraví, nebo to, že na zbytečné spory a projekty peníze máme, ale na podporu těch, kteří nabízejí pomocnou ruku, nikoli.
Nový komentář
Komentáře
Je dobře, že takové organizace existují a mohou tak alespoň trochu
rodičům ulehčit. Kloubouk dolů před těmi, kteří se každodenně dětem věnují. Hned jsem se šla podívat na stránky Filipovky - a kalendář už snad je na cestě ke mně domů - děti si jistě s obrázky musely dát hodně práce, tak to je to nejmenší co můžu udělat - objednat si ho. Držíme palce a hodně síly do další práce!!!
Všichni rodiče i lidé kteří pečují o postižené děti mají můj velký obdiv. Kalendář o kterém píše paní redaktorka už mám doma a je úžasný Jsou tam ukázky, jaké krásné obrázky děti vytvořily a celý kalendář působí moc vesele. Ještě musím doma najít místo abych ho měla co nejčastěji na očích.
Všichni rodiče i lidé kteří pečují o postižené děti mají můj velký obdiv. Kalendář o kterém píše paní redaktorka už mám doma a je úžasný Jsou tam ukázky, jaké krásné obrázky děti vytvořily a celý kalendář působí moc vesele. Ještě musím doma najít místo abych ho měla co nejčastěji na očích.
ar — #14 Plně s vámi souhlasím .Moje sestra má také postiženou dceru a dokud si to člověk neprožije na vlastní kůži ,tak nikdo neví co to je.
Máte naprostou pravdu.Dnes lidé vidí jenom to plusové,mínusové je již neatraktivní.
Zuzice82
máte úplnou pravdu,litovat je to nejhořší.Já se starám o postiženou dceru ale nikdy bych nechtěla aby mi někdo do očí řek, že lituje mě nebo dceru(ať si to klidně myslí to mu nikdo nebere).Nakonec se najdou lidé co mi řeknou,že se mám lépe,že nemusím do práce atd. ale radši do práce než toto.Je to závazek na celý život 24hodinová péče,určité omezení na dovolené a spousta jiných věcí.Kdo nepoznal,nepochopí
Jsem stejneho nazoru, ze ........Zdrave deti je nejvetsi stesti v zivote cloveka
Já si vždycky uvědomím, jaké je štěstí mít zdravé děti. Obdivuju všechny rodiče, co se svým postiženým dětem snaží dobře věnovat.
No a sponzoři - samozřejmě, že radši dají své peníze tam, kde jsou lidem na očích. Uprostřed světel, lesku a krásných lidí...
Sponzorů je spousta.Já bych byla pro zlatou střední cestu dát na postižený i soutěže.Já se na ně ráda dívám
asi tak, jak psaly holky pode mnou - jenže dávat peníze na tohle, to lidi dostatečně nepobaví, že
proto se cpe do různých soutěží a zbytečností, které ani nejsou založené na pravdě, ale jen na tom, kdo dá víc, kdo má víc známých (a pošle mu víc hlasů) atd atd atd....
Rodinám navíc takovéto organizace ohromně pomůžou a i pro dítě je lepší získávat podněty z jiných míst, než jen kdyby bylo převážně doma.
..neodsuzovalo...
chybička se vloudila
Jenomže např ty "debilní Tv soutěže" nabalují na sebe spoustu reklam, což je finanční přínos pro ty TV.
Za ty peníze vám mohou poskytnout mmj např dobré filmy, či občas zasponzorovat nějakou akci, třeba právě pro ZP.
Takže bych to neodsuzovalo. Co se mi nelíbí, na to se nedívám.
Obdivuji rodiče a vůbec personál všech zařízení tohoto typu, ne každý na to má psychicky aby to zvládl, mě je těch lidí vždycky strašně líto a to je to nejhorší co můžete vy pro ně udělat - litovat je!! Já jen chtěla vyjádřit svůj obdiv.
je dost sponzorů kteří dávají peníze na blbost.Mělo by se dávat hlavně na nemocné
celospoločensky prospěšná činnost, škoda, že je podceňována - co se týká financí...Souhlasím s názorem, že místo přiblblých televizních soutěží, by se finance, kterými jsou tyto projekty dotovány, měly raději využít pro činnost neziskových organizací, které pomáhají zdravotně postiženým - či už dětem nebo i dospělým
Ginger20 — #3 souhlasím, debilní televizní soutěže, příkladně, kdyby raději ty peníze věnovali nemocným dětem
Takových center by mělo existovat více! A jak píše autorka, také mě velice mrzí, že tahle centra se potýkají s finančními potížemi a jinde se mrhá s penězi na vyložené blbosti! Dosti nespravedlivé!
je to dobře že jsou ruzná centra a pomáhají rodičum a radí co a jak rodiče obdivuji
Když vidím těžce postižené děti, puká mi srdce. Obdivuji ty, kteří s nimi pracují.