Papilomaviry (HPV - human papillomavirus) mají na svědomí mnoho onemocnění, před kterými se díky existující vakcíně můžeme chránit. Občanské sdružení HPV College vyhlašuje na první listopadový týden Dny prevence HPV onemocnění.
Cílem kampaně je upozornit na riziko jedné z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí.
Infekce lidskými pailomaviry může vést až k rozvoji zhoubných nádorů a dalších onemocnění, které významně snižují kvalitu života a ohrožují zdraví můžů i žen.
HVP viry - to není jen rakovina děložního čípku!
Jedno z onemocnění, které způsobují HPV viry, je karcinom děložního čípku. Po rakovině prsu je to nejčastější příčina úmrtí žen v České republice.
Přestože je screening plně hrazen zdravotními pojišťovnami, pravidelně navštěvuje gynekologa jen něco málo přes 50 % žen v reprodukčním věku. Většina nádorů děložního hrdla se přitom vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly. Nemoc u nich propuká nejčastěji mezi 30. a 45. rokem.
„Ženy vnímají zprávu, že jejich prvotní test, cytologie nátěru děložního hrdla, nevyšel zcela ideálně, s úzkostí, přitom jediné, co z takové zpárvy vyplývá, je nutnost zpřesňujících vyšetření, případně nevelkých léčebných zákroků bez anatomickcýh ztrát,“ říká prim. Jiří Ondruš.
Rakovina děložního čípku ale není jedinou nemocí, kterou HPV způsobují. Papilomaviry napadají různá místa na těle žen i mužů. U žen HPV způsobují léze a karcinomy děložního čípku, zevních rodidel a pochvy. U mužů vede infekce k rozvoji análního karconimu a rakoviny penisu. U obou pohlaví je HPV virus zodpovědný za výskyt genitálních bradavic a papilomů v dýchacích cestách. HPV infekce má souvislost i s některými případy rakoviny hlavy a krku.
Jak je vidět, nejde tedy jen o problematiku gynekologů. Problémem zůstává přetrvávající tabuizace tohoto tématu, vytěsňování ho do podvědomí a stud o potížích mluvit.
Genitální bradavice
Dalším HPV onemocněním jsou i genitální bradavice, kondylomata, kterými onemocní asi 10 % žen a mužů. Nejde o život ohrožující chorobu, její projevy však mají nemalý vliv na sexuální život jedince. Jejich léčba je náročná a projevy infekce se často opakují.
Proti HPV existuje nyní volně dostupné očkování!
Vakcína Silgard je určena pro:
- pro adolescentní dívky, které se ještě nesetkaly s HPV viry
- pro sexuálně aktivní ženy, kde očkování chrání proti zbývajícímHPV virům, se kteými se žena ještě nesetkala a brání reinfekci. (do 45 let )
- Pro chlapce a muže, chrání před genitálními bradavicemi, karcinomem penisu a řiti a přenosu HPV na partnerku.
Vakcína Silgard působí proti nejzávažnějším druhům infekce, dokáže jako jediná chránit i před bradavicemi zevního genitálu.
Téměř každý se s infekcí potká
Před padesátým rokem se s infekcé HPV setká 80 % žen a nejméně 50 % mužů. U většiny lidí se infekce z těla vytěsní silou ochranných mechanismů, u někoho ale přetrvává a později vede k závažným onemocněním.
Jedno nakažení HPV nezaručuje získání obranyschopnosti proti znovunakažení. I z tohoto důvodu je důležité očkování.
Kampaň pod záštitou Madeleine Albright
Záštitu nad kampaní HPV College převzala Madeleine Albright...
„Chtěla bych vyzvat všechny české ženy a dívky, aby tuto problematiku braly vážně, preventivní péči o své zdraví pokládaly ve svém životě za významnou prioritu a využily všechny prostředky včetně screeningu a vakcinace tak, aby předešly co nejdříve HPV onemocnění.“
Nový komentář
Komentáře
to jsou pro ženu choulostivé problémy
to není tabu
nevim, kde už jsem to četla, ale pokud se něco neprojeví do 8 nebo 10 ti let po nakažení virem hpv, tak už k žádnému projevu nedojde..ale četla jsem to už dávno a bohužel fakt nevim kde..
http://truthaboutgardasil.org/memorial/
Proč tabu?
Jsem nepozorovala, že by se někdo ostýchal mluvit o očkování. Každopádně se zjevně předpokládá, že po 45 je ženská na odpis, a tudíž nějaký HPV je už jen drobný detail, a nebo že už nebude sexuálně aktivní a tudíž ty zbývající viry, s kterými se dosud nesetkala, už ani nepotká.
Takže se i nadále spolehnu na odolný imunitní systém, jako ostatně vždy.
holky z vlastní zkušenosti, před 2 rokama z ničeho nic problém - genitální bradavice. V té době jsem měla stálého partnera a ani jeden z nás neměl žádný mimo vztah. Má gynekoložka mi řekla, že jsem ten virus mohla chytit kdekoli a kdykoli předtím a problém byl v tom, že jsem v té době procházela velmi stresovým obdobím v práci. Oslabená imunita a stres a už to jelo. Byl to pro mě šok. U mě už je na očkování pozdě, ale své dceři bych ho každopádně doporučila.
v pár věcech má ta Mudr pravdu, např. že přípravky nejsou testovány dostatečně dlouho, ale na druhou stranu, ten argument, že je to mrhání peněz zdravotních pojišťoven, tak na toto neslyším, protože vakcína stojí 10,000 Kč a pojišťovna přispívá 2500 Kč
. Naše pojišťovna dává ročně kuřákům 1000 Kč na odvykání.
Stejně tak argumenty, kterými se ohání, mi přijdou nefér, že testovaná skupina je z vyšších kruhů atd.
Stejně tak by se nejspíše dle ní neměl očkovat meningokok, protože ten druhý je stejně smrtelný, nebo proti klíšťatům, že borelioza je taky nimi přenosná a očkování pokreje jen encefalitidu
. Tolik můj názor.
taky mi můj lékař doporučil kvůli rodinné predispozici očkování. Ale zatim mám z něj strach. Nevěřim mu. Zatim se neví, co pořádně způsobuje a já nechci být pokusný králík. Spíš by měli zjistit, jak se vyvynul a kde vzniknul ten HPV virus.
Lilinka — #19 kolik bylo babizně let? Podle názorů tak 200!?!
Anime Otaku — #28 HPV zůsobule rakovinu děložního krčku, tohle bohužel pravda je!
Já bych se očkovat nenechala, mám totiž problém s tím, že mám alergické reakce na většinu nosných látek. Ale i kdybych ten problém neměla tak zrovna tohle očkování mi přijde zbytečné, jsou dvě různě působící vakcíny, které pokryjí velice malé procento kmenů virů, které by mohly (zdůrazňuji mohly, nikde jsem nenašla přesvědčivý důkaz nebo dokumentaci že tomu ve skutečnosti tak je) rakovinu způsobovat.
Bébina — #22 To očkování, ta účinnost trvá rok, a za rok přijde jiná, tak se musí přeočkovat. Nechávám se očkovat v říjnu a nikdy jsem už chřipku nedostala. Předtím jsem zkoušela Oscilocosi a to jsem pak měla chřipku a z ní ten zápal plic. Takže já jsem PRO očkování.!
Bébina — #23
Taky si myslím. Na přenosu těchto rakovinotvorných virů se podílí jen sexuální chování - prostě to na ni přenese chlap. Styl života už potom může jen rozjet rakovinu. Spousta žen tyhle viry v sobě má ani o tom nemusí vědět a neonemocní.
Bébina — #23 Já nejsem odborník, čili jsem v tomto odkázána na to, co si kde přečtu a vyslechnu. Když jsem na téma očkování debatila s gynekologem, tak mi říkal, že dědičnost tohoto typu nemoci spočívá v tom, jak tělo na přítomnost HPV zareaguje. HPV samotné se samozřejmě nedědí.
Lilinka — #19 No tak si jeste zjisti, jestli doktor spolupracuje s akreditovanou laboratori. Docela nedavno byla afera, ze cytologii vyhodnocovaly i neakreditovane laborky a vychazely jin falesne negativni vysledky a pacientky se pak moooc divily, ze chodily na cytologii poctive a presto nebyly predrakovinne zmeny zachyceny vcas.
vladka006 — #17 Tak zrovna o tehle rakovine si myslim, ze ma s dedicnosti pramalo spolecneho a zalezi spis na tom, jestli mel clovek sexualni partnery HPV pozitivni nebo negativni. Proto nechapu takovou hysterii s ockovanim. Spis bych uvitala testovani lidi na HPV a to se bezne bohuzel nedela.
heligona — #11 Aby ockovani proti chripce bylo ucinne, muselo by se ockovat v lete, ne nekdy v rijnu, kdy uz je hodne lidi nakraplych. Vakcina ma take ucinnost jen 3mesice, takze by ses musela nechat ockovat 2x za zimu. Ale to ti nikdo nerekne a ani te tak nenaockuji.
Lilinka — #19 Prevence je moc důležitá, ale očkování je také , myslím si že , dobré.
vladka006 — #18 S přítelovou maminkou jsem v pohodě, do ničeho mi zpravidla nekecá a když, tak je jí to
platné
Ona je zlatá, ale pracuje ve zdravotnictví, takže se s tímhle setkává denně. Když mi nabízí nějaké očkování, vyberu si, co se hodí mi (což byl např. meningokok, žloutenka).
wich — #16 Osobní zkušenost nemám, pouze zprostředkovaně skrze zážitky mé kamarádky, která v Brně sháněla gynekologa. Při první návštěvě jí ve dveřích vynadala, že bere HA a že do příští návštěvy ji musí vysadit, jinak ji nevyšteří, dále jí nařídila měřit si bazální teplotu a zapisovat ji do nějaké tabulky a vstupní pohovor zakončila poznámkou, že kdy se jako hodlá vdát, když už na to má věk (25 let). Samotné vyšetření trvalo prý asi tak 2 minuty a když se jí pak kamarádka ještě na něco chtěla zeptat, tak ji vyhodila z ordinace, ať nezdržuje, že v čekárně není sama.
Podruhé už tam nešla.
átéčko — #15 Já nevím. Stejně si pořád myslím, že nejdůležitější je prevence. U svého bývalého doktora jsem chodila na prohlídky 1x za rok, současný mě chce vzhledem k mamčině diagnóze vidět 1x za půl roku. To je myslím čas, kdy se případné bujení včas podchytí. Teda aspoň doufám.