Papilomaviry (HPV - human papillomavirus) mají na svědomí mnoho onemocnění, před kterými se díky existující vakcíně můžeme chránit. Občanské sdružení HPV College vyhlašuje na první listopadový týden Dny prevence HPV onemocnění.

nem

Cílem kampaně je upozornit na riziko jedné z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí.

Infekce lidskými pailomaviry může vést až k rozvoji zhoubných nádorů a dalších onemocnění, které významně snižují kvalitu života a ohrožují zdraví můžů i žen.

HVP viry - to není jen rakovina děložního čípku!

Jedno z onemocnění, které způsobují HPV viry, je karcinom děložního čípku. Po rakovině prsu je to nejčastější příčina úmrtí žen v České republice.

Přestože je screening plně hrazen zdravotními pojišťovnami, pravidelně navštěvuje gynekologa jen něco málo přes 50 % žen v reprodukčním věku. Většina nádorů děložního hrdla se přitom vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly. Nemoc u nich propuká nejčastěji mezi 30. a 45. rokem.

„Ženy vnímají zprávu, že jejich prvotní test, cytologie nátěru děložního hrdla, nevyšel zcela ideálně, s úzkostí, přitom jediné, co z takové zpárvy vyplývá, je nutnost zpřesňujících vyšetření, případně nevelkých léčebných zákroků bez anatomickcýh ztrát,“ říká prim. Jiří Ondruš.

Rakovina děložního čípku ale není jedinou nemocí, kterou HPV způsobují. Papilomaviry napadají různá místa na těle žen i mužů. U žen HPV způsobují léze a karcinomy děložního čípku, zevních rodidel a pochvy. U mužů vede infekce k rozvoji análního karconimu a rakoviny penisu. U obou pohlaví je HPV virus zodpovědný za výskyt genitálních bradavic a papilomů v dýchacích cestách. HPV infekce má souvislost i s některými případy rakoviny hlavy a krku.

Jak je vidět, nejde tedy jen o problematiku gynekologů. Problémem zůstává přetrvávající tabuizace tohoto tématu, vytěsňování ho do podvědomí a stud o potížích mluvit.

Genitální bradavice

Dalším HPV onemocněním jsou i genitální bradavice, kondylomata, kterými onemocní asi 10 % žen a mužů. Nejde o život ohrožující chorobu, její projevy však mají nemalý vliv na sexuální život jedince. Jejich léčba je náročná a projevy infekce se často opakují.

Proti HPV existuje nyní volně dostupné očkování!

Vakcína Silgard je určena pro:

  • pro adolescentní dívky, které se ještě nesetkaly s HPV viry
  • pro sexuálně aktivní ženy, kde očkování chrání proti zbývajícímHPV virům, se kteými se žena ještě nesetkala a brání reinfekci. (do 45 let )
  • Pro chlapce a muže, chrání před genitálními bradavicemi, karcinomem penisu a řiti a přenosu HPV na partnerku.

Vakcína Silgard působí proti nejzávažnějším druhům infekce, dokáže jako jediná chránit i před bradavicemi zevního genitálu.

Téměř každý se s infekcí potká

Před padesátým rokem se s infekcé HPV setká 80 % žen a nejméně 50 % mužů. U většiny lidí se infekce z těla vytěsní silou ochranných mechanismů, u někoho ale přetrvává a později vede k závažným onemocněním.

Jedno nakažení HPV nezaručuje získání obranyschopnosti proti znovunakažení. I z tohoto důvodu je důležité očkování.

Kampaň pod záštitou Madeleine Albright

Záštitu nad kampaní HPV College převzala Madeleine Albright...

„Chtěla bych vyzvat všechny české ženy a dívky, aby tuto problematiku braly vážně, preventivní péči o své zdraví pokládaly ve svém životě za významnou prioritu a využily všechny prostředky včetně screeningu a vakcinace tak, aby předešly co nejdříve HPV onemocnění.“