Čundráky a trampy jsem v mládí obdivovala pro jejich svobodu, volnost a sepětí s přírodou.

Sama jsem se dopracovala jen k táboření jako oddílová vedoucí nebo na tehdejších srazech Plamen či akcích Pionýra. Jiná možnost nebyla. Jaká slast ale pro děti - postavit si samostatně stan a pak v něm spát! S dospělými jsme to sice trochu museli poopravit, ale romantika to byla. A co když v noci za svitu baterek jsme od táboráku netrefili na vzdálenější  tábořiště a dlouhou dobu hledali své stany!

Najednou jsme zahlédli světélko na zemi, malá dušička byla i ve mně, než jsme zjistili, že to je ztrouchnivělý světélkující malý pařízek. S jakou rozkoší pak děti po sobě házely trouchnivějící drť s iluzí oharků!

Na cca 20 dětí bylo dost stanů, ale v noci se ze strachu děti shlukovaly -ráno byly obydlené jen 2 stany dívčí a 2 klukovské. Podotýkám, že nás prý tehdy hlídali vojáci, celostátně se hledal nějaký vrah.

Byla jiná doba, mě by rodiče na čundr nepustili, romantiku jsem si tedy užila až jako vedoucí. Nejhorší byly pro mne noční hlídky, kdy jsem téměř oka nezamhouřila, věčně mě mí hlídači" na něco podezřelého chodili upozorňovat.

Nejlíp bylo v blízkosti hranic na Šumavě, tam hlídali pohraničníci a my spali jak jezulata.

Moje vlastní děti už měly tábory tak přeorganizované, že je  podruhé nikdo nikam nedostal. Jen rodinná dovolená pod stanem měla své kouzlo - i když ty hrozné WC v kempu... Snad je to teď lepší. Vařili jsme na vařiči, nejvíc jedli co si přivezli a zbytek koupili. Ráda vzpomínám i na dlouhou cestu vlakem, co jsme vše viděli! Autem by to asi nebylo ono. I dnes dáváme přednost vlaku, kde to jde (nejen pro režijní výhody ČD).

Jen to zdraví aby bylo...

Samík97


Děkujeme za pěkný příspěvek...

Jo, vlaky taky miluju, akorát ty pořád nahoru šroubované ceny mě štvou... Dneska už je pomalu levnější jet autobusem. Ale rozhodně ne pohodlnější a hezčí...

Cestujete ráda vlakem? Myslíte si, že místní lokálky" ke správnému čundru patří? Nebo se raději přiblížíte" autem?

Napište mi své čundrácké" nebo mastňácké" zážitky na redakce@zena-in.cz!

Reklama