Historie antikoncepčních prostředků může být pro někoho velice překvapující. S předchůdcem kondomů prorazili Angličané, kteří se použitím zvířecích střev chránili před pohlavními nemocemi, už během 40. let 17. století. Tehdy byl účel ochrany před otěhotněním až druhořadý. Gumové prezervativy přišly na řadu až v polovině 19. století, kdy se objevily i nové techniky antikoncepčních prostředků, z nichž se některé vlivem progresivních výzkumných metod dochovaly v pozměněné formě dodnes.

Kondom

shutterstock-282513806.jpg

Kondom je stále nejpoužívanější antikoncepční metoda. Podle statistik ho aktuálně preferuje 60 % žen.
Výhody: Bariérová ochrana zabraňuje přenosu pohlavních nemocí i otěhotnění.
Nevýhody: Se selháním se setkalo více než 10 % párů.

Pohotovostní antikoncepce

Užívání „pilulky po“ není privilegiem nezodpovědných mladých dívek. Tento mýtus zbořil průzkum společnosti Richter Gedeon, který uvádí, že pohotovostní pilulka vytrhla trn z paty spoustě žen. 87 % dotazovaných uvedlo, že mají zkušenost se selháním jiné použité antikoncepce a téměř polovina už měla děti.
Výhoda: Účinkuje až 72 hodin po rizikovém styku. Je běžně dostupná v lékárnách, bez předpisu nebo předkládání průkazu totožnosti. Tou nejrozšířenější je pilulka Escapelle, kterou si můžete pro jistotu koupit „do šuplíku“ a vytáhnout jí jako záchrannou brzdu, obzvlášť v případě když ve svém okolí nemáte lékárnu, nebo jedete na dovolenou.
Nevýhoda: Zřídka může nastat nevolnost, případně zvracení. Pokud se tak stane 3 hodiny od užití, je třeba užít tabletku novou.
Zajímavosti: 

  • V roce 2017 bylo spotřebováno více než  90 tisíc balení pohotovostní antikoncepce.
  • První pohotovostní antikoncepce (Postinor) je  dostupná od osmdesátých let 20. století.

Tablety hormonální antikoncepce

shutterstock-10680925.jpg

Druhou nejvyužívanější metodu antikoncepce u nás má v oblibě téměř každá druhá žena, která krom ochrany před početím může tabletky užívat pro srovnání hormonální hladiny v souvislosti s řešením různých zdravotních potíží.
Výhody: Možnost výběru pilulek s odlišnou hladinou estrogenu a progestinu. Možnost výběru různých typů progestinů, podle individuálních potřeb a podle toho, které vedlejší zdravotní benefity uživatelka preferuje. Pravděpodobnost selhání metody je při pravidelném a správném užívání pouze  0,1 %.
Nevýhody: Je třeba dbát na pravidelnost. V případě trávicích obtíží nebo v součinnosti s některými léky může dojít ke snížení jejich účinnosti. Problém může nastat u žen s cévními obtížemi nebo kuřaček.
Zajímavosti:

  • Antikoncepční pilulka má svou předchůdkyni tam, kde byste ji nečekali. Na území Libye objevili kolonizátoři asi 600 let př. n. l. rostlinu Silphion, která se užívala jako první perorální antikoncepce. První antikoncepční pilulku však schválili až roku 1960 v USA.
  • Nejvyšší počet žen, které v ČR užívaly hormonální antikoncepci, byl zaznamenán roku 2007. Tehdy ji užívalo 55 % žen v produktivním věku.

Transdermální antikoncepce

Medicína posunula hranice antikoncepce až k náplastem, které pozvolna uvolňují hormony estrogen a progestin. Náplast se mění po týdnu, a proto je vhodná například pro ženy, které mají nabitý denní program nebo cestují.
Výhody: Aplikuje se je 1x/týdně. Je voděodolná. Nevolnost neovlivňuje její účinky, na rozdíl od tabletek. Riziko otěhotnění je podobně jako u tabletek 0,1 %
Nevýhody: Je třeba dohlížet na prevenci tromboebolických komplikací u žen s předpoklady vzniku cévních chorob.

Vaginální kroužek

shutterstock-171522470.jpg

Kroužek se zavádí jednou za tři týdny a pak následuje týdenní pauza, kdy se dostaví menstruace.
Výhody: Velice spolehlivá metoda zaručuje účinnost i ženám, které mají pravidelné trávicí problémy.
Nevýhody: Pro někoho může být nekomfortní způsob aplikace. Kroužek by měly vynechat ženy se sníženými jaterními funkcemi, hypertenzí či jinými kardiovaskulárními obtížemi.

Hormonální injekce

Injekce obsahují hormon progestin, který se do těla uvolňuje postupně během 3 měsíců. Poté se vždy aplikuje další injekce. Hormon ovlivňuje prostředí v děloze, které se pro spermie stane nepřátelské a nedojde k oplodnění vajíčka.
Výhody: Vysoká účinnost, jednoduchost aplikace.
Nevýhody: Injekcím by se měly vyhnout dospívající dívky, aby nedošlo k nedokonalé tvorbě kostní tkáně a jejímu vývoji. Pokud žena plánuje mateřství, musí si několik měsíců po aplikaci injekce počkat.

Nitroděložní tělísko

Na výběr je hormonální a nehormonální. Nehormonální pracuje na bázi mědi nebo stříbra, které je toxické pro spermie. Tím, že se tělo brání a produkuje víc bílých krvinek, zabraňuje proniknutí spermií k vajíčku. Hormonální tělísko je účinnější.
Výhoda: Hormonální tělísko je velice účinné. Otěhotnět lze prakticky ihned po jeho vyjmutí.
Nevýhoda: Pro někoho je zavádění tělíska nepohodlné a je podmíněno návštěvou lékaře.

Uložit