62b05ff94a2cevysvedceni-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Každé dítě je nastaveno jinak, proto ideální dárek neexistuje. Přesvědčen je o tom Petr Karas, ředitel a pedagog Lauderových škol v Praze. Podle jeho názoru je nejdůležitější, aby dítě cítilo zájem rodičů. „Hlavní je slovo a zájem rodičů o výsledky ať už jsou jakékoliv. Promluvit si o vysvědčení a pak si zajít třeba na zmrzlinu. Důležité je být spolu,“ řekl Petr Karas.

Nejkrásnějším dárkem je radost

Velmi citlivě vnímají konec školního roku nejmenší děti na prvním stupni základních škol. Ředitel křesťansky orientované organizace Maranatha Juraj Turóci zdůraznil, že nejlepším dárkem je, když rodiče dokáží v dítěti probudit radost ze samotného výsledku. „Vysvědčení je potvrzením celoroční práce. Jistě si proto téměř každý dokáže vybavit radost dítěte ze samých jedniček v první třídě. Právě tuto obyčejnou dětskou radost bychom měli v dětech probudit, Je to dárek nejen pro ně, ale i pro nás. Případná odměna by neměla být posuzována podle vysoké ceny, ale měla by mít pro dítě hlavně velký symbolický význam,“ řekl Juraj Turóci.

Ředitel zároveň připomněl, že při školní docházce a při hodnocení vysvědčení nejde pouze o známky. Základní hodnotou není mít pouze samé jedničky. Hlavní smysl je učit se a být vytrvalý. Nevzdávat se, i když se něco občas nepodaří. Jsou děti, které nikdy nebudou mít pouze jedničky, protože mají jistá omezení. Nebo na některé věci prostě nemají buňky. Tyto děti je třeba pochválit a ocenit jejich snahu, protože to nemají jednoduché.  

Odměna může motivovat k velkým výkonům

Velkou motivací může být pro dítě dárek za vysvědčení, který je předem domluven a je reálně přizpůsoben jeho schopnostem. Psycholožka a terapeutka Mgr. Martina Školníková z pražského Institutu Origanum se domnívá, že tato forma odměny může posílit pozitivní vztah dítěte k učení. „Dárek by měl dítěti zrcadlit naši radost z něho, z jeho snahy a nepoukazovat na hodnotu jeho výkonu. Při výběru je potřeba přihlížet na zájmy dítěte, jeho věk a samozřejmě i na možnosti rodičů. Není vhodné dítě zvykat na odměňování finančními dary, protože se může stát, že devalvujeme hodnotu peněz v jeho představách,“ upozornila Martina Školníková. Podle jejích slov jsou doporučenými odměnami za vysvědčení zážitkové odměny, které přihlížejí individuálně k dítěti, k jeho zájmům a snům. Důležité je, že tady dítě může jednoznačně pocítit, že dárek byl vybírán konkrétně pro něj, jako promyšlená odměna. Děti si hodně cení společných výletů s rodiči, dovolené, nebo zážitkových dárků.

Vysvědčení a tresty?

Pokud vaše dítě na konci školního roku obdrží vysvědčení, které přeci jen není podle vašich představ, především zachovejte klid. Nadávky, křik či jiné bouřlivé reakce, které se vám v tu chvíli hrnou na jazyk by dítěti do dalšího roku jen školu ještě více zprotivily. V první řadě pochvalte – vždy je za co. Například za snahu nebo alespoň jedničku z tělocviku. Pamatujte, že pozitivní motivace má kouzelnou moc a při správném dávkování dokáže lidi vyburcovat k neuvěřitelným výkonům. Kdežto zdrcující kritika vede často k frustraci a také žárlivosti. Zvláště pak pokud porovnáváte dítě s někým dalším.

Zdroj: pedagog Petr Karas,  Psycholožka a terapeutka Mgr. Martina Školníková, Institutu Origanum, organizace Šance dětem, Web Ordinace

Reklama