STANFORD  - Rostliny tabáku, zodpovědné za miliony případů rakoviny, mohou vlastně nabídnout prostředky k léčbě jedné formy této nemoci, tvrdí nejnovější studie Dr. Ronalda Levyho ze Stanfordské univerzity: "Je to velmi dobrá technologie, jen je opravdovou ironií, že bychom mohli vyrábět léky proti rakovině právě z tabáku," říká vědec.

Američtí vědci využili rostliny tabáku k pěstování základních komponent pro tvorbu vakcíny proti rakovině. Studie Národní akademie věd uvádí, že by vakcína mohla léčit jednu z forem lymfomů. Angličtí vědci uvádí, že "přes počáteční vzrušení" je potřeba provést další pokusy k otestování skutečných účinků vakcíny.

S novou a zároveň ironickou rolí tabáku přišli vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii. Používají rostlinu jako účinnou chemickou protilátku na buňky, které způsobují typ Non-Hodkginského lymfomu, který má svůj původ v B lymfocytech.
Tyto protilátky jsou vpraveny do pacienta, u kterého byla nemoc diagnostikována, aby připravily imunitní systém pacienta na útok proti jakékoli buňce, která by tyto protilátky vykazovala. Pokud by byli úspěšní, znamenalo by to, že lidské tělo je schopno rozeznat a zničit buňky lymfomu. Nicméně protilátky u pacientů jsou rozdílné a je potřeba je vytvořit rychle po diagnóze nemoci. Tato myšlenka není nová, protože už byly provedeny pokusy o vytvoření těchto protilátek v buňkách zvířat, ale s rozdílnými úspěchy.
Stačí několik rostlinek, aby měl pacient dostatek vakcíny. Profesor z Arizonské univerzity Charles Arntzen říká, že už jen rychlost výrobního procesu by pacienty měla přesvědčit, aby si počkali na svou vlastní vakcínu na míru, než aby podstupovali nějakou jinou léčbu.
Mluvčí společnosti pro výzkum rakoviny UK tvrdí: "Tyto výsledky mohou být velmi vzrušující, ale přesto jde o velmi časné stadium testování, kdy jsme stále nezjistili, zda tato strategie léčby snižuje velikost tumoru."

Reklama