Přečtěte si příběh, který nám poslala čtenářka s nickem Glady. Dá se říct, že své kolegyni v práci zachránila život, když jí doporučila, aby šla na vyšetření na mamograf. Odhalili zhoubný nádor, ale protože přišla relativně včas, je dnes v pořádku

Chodíte na preventivní prohlídky? Na všechny preventivní prohlídky chodívám běžně a pravidelně. Myslím si, že člověk by měl přece jen o své zdraví dbát, nic není zadarmo. A když se v našem těle něco „pokazí“, preventivní prohlídky by to měly včas odhalit a máme větší šanci na uzdravení.

Snažím se i jakž takž zdravě jíst, takže malé dávky, pětkrát denně, hodně ovoce a zeleniny. Jenže pak otevřu noviny nebo internet a dozvím se, kolik je v ovoci a zelenině pesticidů, kolik antibiotik a jiných škodlivých látek se našlo v mase, jaké chemické přísady se dávají do pečiva atd. atd. Jen silní jedinci v tomto okamžiku nerezignují na takzvaně zdravou stravu.  Ale já se přesto snažím dál. Mám štěstí, že v letních měsících se nasytím na vlastní zahrádce – třešně, švestky, angrešt, josta, jablka, hrušky, mrkev, cibule atd. Tak snad alespoň v tomto případě se jedná o opravdu  zdravou zeleninu a ovoce….i když i rostliny přijímají kyslík z toho zamořeného ovzduší, které jsme nuceni  dýchat i my.

Ale zpět k preventivním prohlídkám. Zažila jsem situaci, u které jsem se přesvědčila, že preventivní prohlídky vám opravdu mohou zachránit život. Pracuji s kolegyní, která je zhruba stejně stará jako já.

Pochopitelně spolu spoustu věcí probíráme, svěřujeme se. Přislo období, kdy jsme obě mě měly termín na preventivní prohlídku na gynekologii. Takže jsme ji obě zdárně absolvovaly a já se hned na doporučení lékařky objednala na mamografii. Ptala jsem se kolegyně, jestli chce taky objednat a ona na to, že její lékař ji nikam neposlal, takže nejde. Přesvědčovala jsem ji, že po 45-tém roce života  má žena dokonce vyšetření mamografem zdarma, hrazené pojišťovnou. Nakonec jsem  ji přesvědčila a ona zašla ke své obvodní lékařce pro doporučení.

Já jsem mamografii zdárně absolvovala bez nálezu. Ovšem kolegyně…..ta nedopadla tak dobře. Měla nález na jednom prsu a musela podstoupit další vyšetření, které bohužel prokázalo zhoubný  nádor. A začala celá anabáze, operace, chemoterapie, ozařování. Lékařka jí řekla, že kdyby přišla o rok později, bylo by na veškerou léčbu pozdě. Kolegyně mi celou dobu děkovala, že jsem ji přiměla na mamografické vyšetření jít. Dnes už je to tři roky a kolegyně je v naprostém pořádku. Pochopitelně musí chodit často na prohlídky, aby se případná recidiva podchytila včas.

Takže resumé….milé ženy nepodceňujme preventivní prohlídky. Ta trocha času nám opravdu stojí za to.

Glady

Milá Glady, to jste udělala moc dobře a určitě vás to musí těšit. Své kolegyni jste s největší pravděpodobností zachránila život

Text nebyl redakčně upraven

Reklama