povzbudivý příspěvek nám poslala čtenářka s nickem NORA a vzakzuje všem čtenářkám, které brýle obtěžují, ať se nebijí a jdou na operaci. Nestojí sice málo, ale když si spočítáte, kolik peněz vynaložíte za obroučky, skla atd., určitě se i po této stránce operace vyplatí

Nosila jsem brýle dvě desítky let a nenáviděla jsem to. Bohužel se stalo, že když jsem byla ještě malá, oční vadu přehlédli. Prý stačilo, abych dostala na to línější oko klapku a viděla bych zase jako rys. Žel, nestalo se. Až ve třetí, čtvrté třídě, kdy jsem už měla problémy a neviděla na tabuli, jsem se dostala k doktorovi. Prý byl vynikající oční chirurg, ale jako optik zklamal. Zvolil mi špatné dioptrie. Roky jsem poslouchala, že už co nevidět budu moct brýle odložit, dělala si marné naděje a stále jen fasovala silnější a silnější skla. Línější oko ještě víc zlenivělo, a to zdravé začalo špatně vidět. Vše dospělo tak daleko, že jsem měla kombinovanou oční vadu, a co víc - velký rozdíl mezi oběma očima.

V období dospívání jsem se za brýle samozřejmě styděla. Doma nebylo peněz nazbyt, takže jsem musela vybírat jen z těch nejlevnějších obrouček. I tak byly nové brýle pro rodinný rozpočet katastrofou, protože při rozdílu více než tří dioptrií nešlo pořídit obyčejná skla. Musela jsem mít odlehčená, která byla neskutečně drahá a na která pojišťovna samozřejmě nic navíc nepřispívala, a i přesto mne trvale bolelo za uchem, jak se brýle převažovaly tou váhou silnějšího skla na jednu stranu. Na nějaké krásné, stylové obroučky nejenže nebyly peníze, ale mnohdy mi i říkali, že tento či onen typ obrouček moje skla neudrží, že váha bude pro tyto obroučky příliš velká či rozdílná.
Měla jsem období, kdy jsem nosila kontaktní čočky - chtěla jsem se líbit a vadilo mi, že mé krásné oči, které každý obdivoval, nejsou přes skla brýlí tak pěkně vidět. Ale čočky mi na očích vadily, cítila jsem je už po půlce doby, pro kterou byly určeny. Nemluvě o finanční stránce.
A pak přišly děti. S prvním dítětem se rozpadly jedny brýle, tak jsem investovala opět několik tisíc do odlehčených skel, aby brýle druhé dítě nepřežily. Vypadaly už ošklivě, poškrábané, lak oloupaný, ale vidina dalších mnoha tisíc, které bych za brýle musela dát, mne vždy uchlácholila - říkala jsem si, že to nevadí, že si toho snad nikdo nevšimne, v jakém stavu brýle jsou. Pak se mi rozpadly - doslova.
Už předtím mi manžel mnohokrát navrhoval, abych šla na operaci, ale já odmítala. Bylo to hodně peněz. Ovšem pak, když se mi moje brýle rozpadly, nebylo zbytí. Buď investovat dalších x tisíc do nových skel a obrouček, nebo jít na operaci a mít na několik let od nenáviděných brýlí klid. Jako by to bylo řízení osudu, moje doktorka mi věnovala slevový kupon na laserovou operaci očí. Probraly jsme to horem spodem, abych věděla, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy laseru, co mohu očekávat, ..., a rozloučili jsme se. Manžel mne plně podpořil, abych do toho šla. Tvrdil, že se to vyplatí, že bych do nových skel i obrouček v průběhu let stejně investovala dohromady tutéž částku (ne-li vyšší), kterou teď jednorázově dám za operaci. Obešla jsem kliniky, o nichž jsem věděla, že tam operují doktoři, kteří mají jméno a jsou uznávanými odborníky. Díky kuponu od mé lékařky jsem nakonec zaplatila za operaci částku, která nebyla tak strašná a rodinný rozpočet ji unesl.
Operace byla nepříjemná, nejhorší byla první část, kdy fixují oko, aby se při korekci vady nepohnulo, samotná korekce byla v pohodě. Oči, když se „probraly“, hrozně slzely, ucpal se mi nos, rozbolela mne hlava a dokonce jsem i jednou zvracela, ale to jen ten první den. Druhý den už bylo vše v pohodě. Trošku hůř jsem viděla na to oko, kde byla silná kombinovaná vada, ale do měsíce se to srovnalo.
Teď už od operace uplynulo několik měsíců a mohu říct, že nelituji. Sice ještě stále občas hledám brýle, vždyť jsem je nosila nějakých dvacet let, ale to uvědomění, že jsem se jich zbavila, je nádherné. A co víc - lidé mi nezávisle na sobě začali říkat, že mi to sluší, že mám krásné oči. :) Vím, brýle mohou být elegantním doplňkem, ale já bych je už nechtěla. Společně s brýlemi jsem se zbavila trvalé bolesti za uchem, zmizelo motání hlavy (kvůli velkému rozdílu a kombinaci vad nikdy nešlo dát dioptrie a cylindry tak, abych na obě oči viděla dobře) a především to pomohlo mému sebevědomí. Počítám s tím, že se mi s věkem začne zrak zase zhoršovat a již to nepůjde operovat, ale zatím na to nechci myslet. Mám před sebou mnoho let, kdy jediné brýle, které budu nosit, budou ty sluneční, které jsem si až dosud nemohla dovolit. :)

Závěrem mého příspěvku bych chtěla podpořit všechny, kterým brýle vadí (a třeba i, stejně jako mně, způsobují zdravotní nepříjemnosti), aby operaci zvážili a nebáli se jí. Je to sice drahá záležitost, ale když se spočítá, kolik tisíc se investuje do skel a obrouček, rozdíl nebude tak velký. Ta svoboda stojí za to - můžu jít plavat a nemusím se bát, že mi uplavou čočky, můžu dovádět s dětmi a nebojím se, že mi strhnou a rozdupnou brýle, večer při usínání mohu pozorovat hvězdy na obloze, ... Je to úžasné, žít bez brýlí, a přála bych každému, aby tuto možnost mohl také zakusit.

NORA

Milá Noro, děkuji za všechny čtenářky, které jste tímto článkem podpořila a dodala jim odvahy na operaci jít

Text enbyl redakčně upraven

Reklama