Schválně, v jakém stylu máte zařízený svůj byt? Převažuje moderna, starožitnosti, selský nábytek, retro? Vše je dovoleno. Pokud se ve skříni neprohání červotoči, proč ji vyhazovat, když nám se líbí?

Jedním z prvních problémů při společném soužití dvou lidí je shodnout se na vybavení domácnosti. Mužům by ve většině případů stačila dobrá postel, pevný stůl a velká lednička. Na stylu ani tak nezáleží.
Ženy už jsou v tomto ohledu vnímavější, vždyť ne nadarmo se říká, že domov utváří žena.
A co žena, to jiný styl, jiný vkus. Jedné se líbí moderní design, druhá nedá dopustit na nábytek po babičce.

furniture

Ta skříň tady zůstane!

Moje kamarádka Jolana je mladá sympatická maminka, která miluje všechno staré. Celý dům má zařízený ve stylu 30. let. Ne všechno jsou originály, to by se asi nedoplatila, převažují také repliky, ale celé to působí harmonicky a vyrovnaně.
Oproti tomu její manžel Tomáš pochází z rodiny, kde se pořizovalo všechno, co bylo v odvětví nábytku právě v tu dobu módním výstřelkem.
Jolanina tchyně dodnes střídá stoly, židle, sedací soupravu i skříně častěji než ponožky. Staré „dva roky“ už se jí zdá ošuntělé, ohleděné a nemoderní, a tak to prodá do bazaru, nebo přes inzertní internetový portál, kde je téměř denně, a koupí si nové.

S Jolanou si v tomto ohledu samozřejmě vůbec nerozumí. Byť je paradoxně o generaci starší, je to právě ona, která svoji snachu poučuje:
„Jolanko, máš to tady jak v muzeu, ten nábytek přece není dávno moderní.“
Ale Jolana se nedá. Jí se zase nelíbí strohé zařízení „ocelových tyčí“ u ní v domácnosti. Tchyni oponuje tím, že ona to tam má jako v nějakém kosmickém korábu. Chladné, studené, ale samozřejmě supermoderní.

Špičkují se však jenom tak z legrace, každá má prostě jiný vkus a vzájemně se respektují. A Tomášovi, nebo tchánovi, těm je to jedno, hlavně že mají televizi s velkou obrazovkou a je jim šumafuk, zda stojí na ocelovém podstavci, nebo na vyřezávané komodě.

Jednu věc však tchyně Jolaně neustále předhazuje a nemůže se s tím smířit.
Jolana má v předsíni starou skříň po babičce. Má ji sice zrestaurovanou, ale zabírá hodně místa, skoro přes celou chodbu.
Tchyně jí při každé návštěvě předhazuje, že ta skříň se na tu chodbu vůbec nehodí, zabírá hodně místa, vlastně se moc nehodí ani k ostatnímu stylu nábytku, protože je o nějaké to desetiletí designově mladší. Už několikrát Jolaně nabízela, že by ji výhodně prodala v inzerci.

Jolana se ale nedá. I přesto, že si je vědoma, že ta skříň do bytu příliš nezapadá, má k ní citovou vazbu. Skříň je po babičce a už jako malá holka se v ní ráda schovávala a pohrávala si se svou fantazií. Je to taková její pohádková skříň, která v bytě prostě zůstane. A jestli jí tchyně pořád bude předhazovat, že se tam nehodí, tak ji jednou do té skříně zavře… a bude. :)

Téma dnešního dne: Nábytek, který nikdy nevyhodíme

 • Máte doma také takovou nějakou „skříň po babičce“?
 • Máte nábytek, který už není dávno moderní, ale přesto ho nevyměníte?
 • Jedná se o jednotlivé kusy, nebo celé zařízení bytu?
 • Jste staromilec, nebo zařizujete domácnost podle toho, co je moderní?
 • Líbí se vám moderní design, nebo starožitnosti?
 • Máte ve své domácnosti nějaký svůj oblíbený kousek?
  Křeslo, komodu, skříň…
 • Shodli jste se s partnerem na stylu zařízení domácnosti,
  nebo to nechal zcela ve vaší kompetenci?

O nábytku, který nikdy nevyhodíte, piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

můžete posílat i fotografie
Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem:  fondue na čokoládu

fondue