Pro většinu z nás je ptačí hnízdo na domě požehnáním. Ale najdou se i tací, kteří dělají všechno možné, aby se hnízd a ptáků zbavili. Dokonce se nezdráhají sáhnout po zbrani a ptáka zastřelit.

bird

Jeho nový rozlehlý dům je ve vsi okukován s obdivem a možná s trochou závisti. Jiní takové sídlo nemají ani k trvalému bydlení, on sem jezdí na víkendy. Bohatý podnikatel má dům obehnaný vysokou zdí a zabezpečen kamerovým systémem.

A právě kamera se zalíbila jedné poštolce, která si ji vyhlédla jako pozorovatelnu a rozhodla se na ni sedat.

„Kdyby jen sedala, ale svým trusem znečišťuje kameru a drahou dlažbu pod ní, a to mu pochopitelně vadí,“ řekl chlapík, co jezdí k panu podnikateli sekat trávu.

Někdo by možná nad tím mávnul rukou, ale on si od toho zatracenýho ptáka nenechá kálet na hlavu. Už prý zkoušel všechno možné, aby ji zaplašil. Na radu sousedů pověsil pod střechu cédéčka, která jsou docela účinným plašítkem. Pěkná „opičárna“, říkal, ale co by neudělal pro to, aby tu poštolku vypudil.

Zdálo se, že ji blýskání cédéček opravdu zaplašilo, a dlouho se neobjevila. Vyčistil kameru, nechal vydrbat dlažbu a cédéčka sundal v domnění, že už se nevrátí. Ale brzy kolem kroužila zas. Jeho vyhlídkový dům ji zkrátka lákal a možná čekala v povzdálí, až bude vzduch čistý. Pošetilá poštolka.

To ho fakt vytočilo. Prý už se nehodlá podřizovat hloupýmu ptákovi a hyzdit si barák cédéčkama jako „nějakej komediant“. Jestli ještě jednou přiletí, nebude mít slitování a zastřelí ji.

Ale proč hned jít do krajnosti, když existuje mnohem humánnější řešení, jak se nechtěného opeřence zbavit. Možní je to i váš případ. Ne všichni ptáci, kteří si vybrali váš dům k hnízdění, jsou vítáni.

Co na to Český svaz ochrany přírody?

 

Všichni ptáci jsou chráněni Zákonem na ochranu přírody.

Pokud se na vašem domě, nebo v jeho blízkosti uhnízdí nebo hodlá uhnízdit nežádoucí ptactvo, a vy se ho chcete zbavit, zavolejte na nejbližší Krajský úřad -Odbor životního prostředí, a tam vám poradí, jak postupovat a na koho se obrátit.

Pokud se váš dům nachází v CHKO, můžete  se obrátit na Agenturu životního prostředí www.nature.cz , kde vám odborníci znalí legislativy poskytnou přesné informace a dají instrukce, jak postupovat v souladu se zákonem.

Pokud se dozvíte, že má někdo v úmyslu shazovat hnízda, nebo ptáky usmrtit, je vaší povinností to oznámit na Českou inspekci životního prostředí www.cizp.cz

Reklama