O Američanech se tvrdí, že jsou pokrytci, přestože se neustále zubí a permanentně se mají „fajn“. Němci jsou prý studení čumáci stejně jako Švédové, Italové a Španělé jsou příliš horkokrevní až hysteričtí a Češi... Češi si prý podle mnohých doslova „rochní“ v pesimismu...

pesimistic

Jiný kraj, jiný mrav, říká se a platí to prý i o povahách různých národů. Všechny si tak nějak získaly určitou nálepku, pod kterou si je automaticky vybaví všichni na světě. A co Češi?
Jak se máš?
Ále, ani se neptej. Stojí to za h...
zní velké procento českých odpovědí na jednoduchou zdvořilostní otázku. Přinejmenším někdo poznamená: Jde to...
Nic si nenalhávejme, optimistu aby pohledal. Češi jsou proslulí tím, že namísto stručné odpovědi na zdvořilou otázku spustí litanie nářků o tom, kterak je bolí tohle, támhleto, nebo jak se jim to stále sype v práci, děti zlobí, daně jsou vysoké... zkrátka stížností kopec zralých na lampárnu.  

Pesimismem odrovnal dvě kolegyně

Před pár lety jsem začínala ve vydavatelství, kde pracoval jistý pan K. Na první pohled působil jako sympatický a rozumný čtyřicátník. Jeho úkolem byla distribuce vydávaných titulů a sdílel kancelář společně s manažerkou marketingu. Tu po pár měsících vystřídala jiná. Pan K. byl totiž takový pesimista a věčný stěžovatel, že to bylo zdraví škodlivé. Viděl všechno v těch nejčernějších barvách a velice rád negativa, ať už se týkaly čehokoliv, prezentoval veřejně. Mohla jste přijít do práce s dobrou náladou a úsměvem na rtech a po deseti minutách rozhovoru s panem K. jste byla zralá na skok z Nuseláku. Pak K. dokázal všem kolem dokonale zkazit náladu, ale věděl i to, jak vám ze špatného dne udělat ještě horší. Typický Čech? Těžko říct. Pro mého tehdejšího šéfa, Američana, rozhodně ano. Kdykoliv s panem K. něco projednával, vstávaly mu vztekem na hlavě poslední vlasy a brunátněl. Pana K. označil za prototyp české nátury a svým kamarádům vyprávěl, jak jsou ti Češi neuvěřitelně negativní a na všem vidí jen stinné stránky.

Proč jste tak smutní?

Lichotivý pro nás není ani pohled Francouzů. Po pětiletém pobytu v Praze mi můj dobrý kamarád řekl, že chápe, proč jsou Češky tak odvázané z cizinců, a hlavně z Jižanů.
„Ti vaši chlápci jsou tak smutní!“ lamentoval často na adresu českých mužů. Zatímco on a jeho krajané se v létě „nestydatě“ otáčeli za slečnami v sukních (což kráskám očividně nijak nevadilo), naši kluci je míjeli jako nic.
„U těch vašich chlapů by se holka musela svléct donaha a vrhnout se jim kolem těla, aby na ni nějak zareagovali,“ prohlašoval se smíchem.
Kamarád z Jižní Afriky byl zase vykolejen českou odtažitostí.
„Já si tu připadám jako šílenec!“ vyprávěl jednou. Prý nechápe, proč, když k někomu přijde a začne na něj mluvit, se tomu člověku na tváři objeví vyděšený výraz a zaujímá okamžitě jakýsi obranný postoj.
„Moje česká přítelkyně mi za to dokonce vyhubovala. Prý je to neslušné jen tak k někomu přijít a začít s ním mluvit,“ svěřoval se mi s tím, že u nich jsou lidé daleko víc bezprostřední, zatímco z Čechů má pocit, že jsou vůči neznámým lidem až přehnaně nedůvěřiví.
Je zvláštní, že tyto „stížnosti“ většinou padají na hlavu mužů. České holky jsou naproti tomu ve světě vnímány jako přátelské a milé... někdy možná až moc. Ale to je zase na samostatný článek.

Tak nevím... Opravdu jsme tak pesimističtí, odtažití a studení čumáci? Angličané jsou podle mě sice mnohem větší „ledovky“, ale je pravda, že více optimismu a pozitivního přístupu by nám asi neuškodilo, nebo ano?

Čtěte také

Reklama