czech

Dá se říct, že má každý národ svou specifickou povahu? Jaký je typický Čech? Kdybych měla odpovědět za sebe, napadly by mě bohužel spíše špatné vlastnosti. Myslím, že na českou povahu, dá-li se to tak nazvat, nemůžeme být moc hrdí.

Zvláště markantně si to uvědomuji v konfrontaci s cizinou.

Vzpomněla jsem si na jednu příhodu. Můj kolega scénograf – velmi společenský muž se svérázným (možná typicky českým) humorem byl s divadlem v Dánsku. Po představení si zašel s dánskými divadelníky na pivo. Nálada byla báječná a kolega lehounce alkoholem opojen chtěl pobavit společnost dobrým fórem. Zašermoval ukazováčkem ve vzduchu, aby si sjednal klid. „Pánové, víte, co se říká v Čechách?“ Udělal dramatickou pauzu. „Chlastá jak Dán.“ A dal se do hurónského smíchu. Dánové mlčeli, až jeden z nich se osmělil. „A víte, co se říká u nás? Krade jak Čech.“

Smutný trumf, co říkáte?

Bohužel tato česká proslulost možná souvisí s ještě jednou, troufnu si říct, typicky českou vlastností, kterou je závist. Nebo spíš ještě přesněji nepřejícnost. Znáte přece to pořekadlo o sousedově koze, nebo o úspěchu, který se neodpouští.

Zase si dovolím malé srovnání. Když jsem pracovala jako výtvarnice v divadlech ve Finsku, byla jsem (samozřejmě mile) překvapená z toho, jak mi všichni pomáhali, aby se mi dařilo, a upřímně se radovali z mého úspěchu a dobrých kritik. Můj úspěch byl i jejich úspěchem. Jak prosté.

V Česku vám spíš házejí klacky pod nohy. A když se vám i přesto zadaří, plácají vás sice po ramenou, ale za rohem na vás nezůstane nit suchá.

Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale takový je můj pocit z české povahy.

Pojďte si o ní povídat. Co se vám vybaví pod pojmem typický Čech nebo typicky česká povaha? Co je to čecháčství? Napadají vás jiné typicky české vlastnosti? Kdy a kde jste na ně narazily? Máte nějakou příhodu? Může se cizinec dlouhodobě žijící v Čechách stát pravým Čechem? Jste hrdá na to, že jste Češka?

Na vaše názory, příběhy, postřehy na téma Ta naše povaha česká se těšíme na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama