Na obézního psa valícího se vedle, nebo spíš za svým páníčkem je tristní pohled. Škoda, že si takoví majitelé neuvědomují, že ve snaze svému mazlíčkovi přilepšit ho vlastně zabíjí. Ale co když pes tloustne, i když jsme důslední?

Je pravda, že některá plemena mají k tloustnutí sklony a jejich váha se musí hlídat už od útlého věku. Kdo má labradora nebo retrívra, jistě ví, o čem mluvím Rychlé nabírání na váze hlavně u velkých plemen může mít neblahý vliv na vývoj kloubního systému. Obezita se často nevyhne ani starším pejskům, pejskům po kastraci.

dog

Na vině jsou většinou nedůslední majitelé.

Určitě jste někdy potkali „paničku“s obtloustlým svěřencem, který sotva táhne své válcovité tělo, těžko se mu dýchá, a kdyby měl popoběhnout, má z toho smrt. A to jen proto, že jim paničky dopřávají piškotky a podobné laskominy ve snaze pejskovi udělat radost, nebo mu přilepšit. Jiní  majitelé jsou zase nedůslední a neodolají psímu žebrání.

Ano, nejjednodušší je prevence. Krmit psa kvalitní stravou, nedopustit, aby se naučil žebrat, a dopřát mu dostatek pohybu. Se psí obezitou je to stejné jako s tou lidskou. A někdy ještě horší, říká jedna moje známá, která vlastní fenku zlatého retrívra s nadváhou. Člověk si rozumově poručí, ale vysvětlete dietu psovi?

Příběh fenky Lady

„Moje fenka je strašně žravá,“ říká její majitelka Alena. „Taková byla už od štěněčího věku, takže jsem jí jídlo odměřovala na lékárnických vahách. Nedáváme jí ani gram navíc o pamlscích nemůže být ani řeč. S manželem jsem oba dost akční, každý den s ní chodíme ven na dlouhé procházky, ráda aportuje, takže ani na nedostatek pohybu si nemůže stěžovat. Ale ona snad tloustne ze vzduchu, povzdechla si.

Je pravda, že občas „vzala dráhu“ a někde se nacpala u cizích. Nebo vlezla k sousedům, kteří chovají kdejaké zvířectvo, a „vyluxovala“ tam pečivo na sušení. Na to jsme ale přišli, takže jsme jí „výpravy“ za žrádlem rázně zatrhli, a už ji nenecháváme bez dozoru ani na zahradě.

Nechci, aby z ní byla koule. Zatím je ještě docela mladá, jsou jí teprve čtyři roky, ale tou nadváhou vypadá starší. Vzala jsem ji k veterináři, aby ji pořádně prohlédl a nezjistil třeba nějakou metabolickou poruchu. Až na tu nadváhu je úplně zdravá, takže nezbylo než dodržovat speciální nízkoenergetickou dietu pro psy.

Už ji drží měsíc a výsledky se pomalu dostavují, ale kdybych to tady na vsi řekla ženským, tak mě budou mít asi za blázna.“

Ale to je Aleně fuk. I když je dieta finančně náročnější než běžné krmení pro psa, peněz nelituje. Chce, aby jí fenka dělala ještě nějakou dobu radost.

„Ale kdyby mělo být nějaké příště, asi si pořídím chrta,“ říká v žertu a pohladí svoji tlustou Dámičku, jak jí láskyplně říká.

Čtěte také:

Reklama