Zvedněte ruku, kdo z vás nezažil stav, kdy jste toužili po jediném: Zbavit se té naprosto šílené bolesti.

Nyní mám konkrétně na mysli bolesti hlavy. Šílenou, neutichající bolest, která nás dokáže zcela spolehlivě paralyzovat, odrovnat, vyvolat v nás pocit, že raději umřeme, než ještě další minutu mít hlavu plnou dupajících koní.

 

Jenže, není bolest jako bolest a ne každý dupot v hlavě je migréna.

Lide si totiž často neuvědomují rozdíl mezi silnou bolestí hlavy a migrénou. Osoby postižené migrénou pociťují řadu různých nepříjemných příznaků, které se při obyčejné bolesti nevyskytují.

 

Při zákeřném útoku migrény jsou běžné migrenózní záchvaty. Ty se mohou projevit ve formě záblesků, slepých skvrn nebo jiných poruch vidění.
Stejně tak se může vyskytnout přecitlivělost na zvuk nebo světlo, pocit prázdnoty, točení hlavy či zmatenost. Výjimkou ani nebývá pocit mravenčení v paži nebo na jedné straně obličeje.

Samotný migrenózní záchvat se obvykle popisuje jako bodavá bolest na jedné straně hlavy, která obvykle pulzuje v rytmu srdce. Často se zhoršuje pohybem nebo napětím svalů a záchvat bývá provázen nevolností a zvracením.

 

Co migrénu způsobuje?
Přestože je migréna velice rozšířenou nemocí, vyvolávající příčiny nejsou stále objasněny. I když migrenózní záchvat může být velice těžký a nepříjemný, obvykle se nejedná o projev závažného zdravotního stavu.

Původně se předpokládalo, že k migréně a bolestem hlavy dochází, pokud se rozšíří krevní cévy v hlavě a kolem mozku. To je sice do určité míry pravda, ale není to jediný mechanismus. Změny v průtoku krevními cévami mají na svědomí pouze některé příznaky migrény, na záchvatech se však podílejí ještě některé další, dosud neznámé faktory.

V současné době se výzkum zaměřuje na genetické předpoklady k migréně. Je známo, že pokud trpíte migrénou, je velice pravděpodobné, že se objeví i u členů vaší rodiny.
Odborníci se domnívají, že se gen zodpovědný za migrénu nachází na chromozomu 19.

Současný výzkum se pokouší zjistit, zda přítomnost tohoto genu znamená, že daná osoba bude v průběhu svého života trpět migrénou. Je však možné, že se zjistí, že tento gen je pouze jedním z mnoha faktorů, které se podílejí na možném vzniku migrény.

Jídlo, pití a migréna
Některé potraviny mají prokazatelně spojení se vznikem migrény, ačkoliv přesný vztah není dosud prozkoumán. Migrenózní záchvat mohou vyvolat:

  • čokoláda
  • sýry (zrající sýry více než tvarohovité a nízkotučné sýry)
  • ostatní mléčné výrobky
  • potraviny obsahující glutamát sodný
  • ořechy
  • citrusové plody
  • maso
  • alkohol (především portské a červené víno)
  • káva a čaj

Kofein a migréna

Je známé, že osoby, které jsou zvyklé pít velké množství čaje nebo kávy (více než 20 šálků denně) mají těžké bolesti hlavy. Pokud s požíváním těchto nápojů chtějí přestat, mohou se náhle objevit bolesti hlavy. Pokud spadáte do této skupiny lidí, pokuste se redukovat pití kávy nebo čaje postupně a nepřestávejte pít tyto nápoje najednou.

 

Pusťte se s migrénou do boje!
- pokuste se rozložit si práci rovnoměrně v průběhu celého dne, abyste se vyhnuli nárazům stresu v práci i doma

- o víkendech nespěte déle, než jste zvyklí spát ve všední den, neboť to často způsobuje bolesti hlavy

- vyhýbejte se nadměrnému vyčerpání

- jezte pravidelně

- vyhýbejte se všem potravinám, o kterých si myslíte, že u vás mohou vyvolávat migrenózní záchvaty. To se také týká i konzumace alkoholu, především červeného vína.

- omezte spotřebu čaje, kávy

- dávejte pozor na své držení těla, vyhýbejte se většímu předklánění hlavy, choďte a stůjte zpříma

- při tělesné nečinnosti se snažte mít svaly co nejvíce uvolněné. Nemračte se a nemějte pevně stisknuté zuby a rty.

- omezte tělesnou námahu v horkém prostředí

- vyhýbejte se místům s blikajícím světlem, silným hlukem nebo silnými zápachy

- do deníku si zapisujte případy bolesti hlavy včetně data, dne v týdnu a času, kdy migrenózní záchvat vznikl. Vypisujte si také možné vyvolávající nebo naopak zmírňující faktory

- potírejte si čelo a spánky ledem

 

Pacienti, kteří mají migrénu pravidelně, vědí, že nejlepší je snažit se rozvoji migrenózního záchvatu zabránit, jakmile se objeví jeho první varovné příznaky. Osoby, které trpí častou těžkou migrénou, mohou potřebovat léky, jež může předepsat pouze lékař, ostatní pacienti mohou mít prospěch z použití léků proti bolesti, které jsou volně prodejné.

 

Zdroj: http://www.boots.cz/

 

 

Reklama