syté barvy


Nezdá se vám, že pastelové tóny v bytech jsou tak trochu pasé a žeposlední dobouvládnou barvy syté? Ževanilkově žlutou, zelinkavou, světle růžovou, bleděmodrou, natož bílou vytlačilaterakota, mechově zelená, sytě oranžová, ale třeba i fialová a tmavě šedá?

Takto barevné interiéry vídáme v televizních seriálech, časopisech a pořadech o bydlení a zdá se, že se jimi nechávámeinspirovat. Je pravda, že syté barvy působí útulně, moderně a atraktivně. Dokáží nám okoukaný prostor změnit opravdu razantně. Proč myslíte, že je používají bytoví designéři k proměnám interiérů?

Ale musí se s nimi zacházetopatrně. Na co si dávat pozor, abychom nebyli zaskočeni?

syté barvy
Kdy NE!

Sytýma zvláště tmavýmbarvám se raději vyhněte, nebo jejich použití opravdu pečlivě zvažte:

Pokud mátemalý byt. Syté barvyzmenšují prostor, takže pokoj očtyři krát čtyřech metrech bude vypadatještě uzavřenější a stísněnější.
Nízké stropy. V běžném paneláku vám bude strop vymalovaný sytou barvou zaručeně „padat na hlavu" a budete si připadat jako v krabici.


syté barvyKdy ANO!

Pokud obýváte velkémístnosti a potřebujete jezútulnit, budou syté barvy pro vás to pravé.
Potřebujete nebo chcete kouzlit s prostorem?
Syté barvyse dajískvěle využítk optickému klamu, protože mají tendenci ustupovat.
Pomocí sytých barev můžetevelké obytné kuchyně rozčlenit na jednotlivé zóny. Oddělittak třeba kuchyňský kout od jídelny nebo odpočinkové části.
Sytě vymalovaná stěna vám může skvěle posloužit jako domácí galerie.
Podklad pro obrázky nebo černobílé fotografie působí opravdu efektně.

Jaké jsou nejvhodnější barvy do jednotlivých místností?

Předsíň
Předsíň předznamenává celkovou atmosféru bytu. Ideální barvy jsou ty, které působí přátelsky, ale zároveň vás nenutí ksetrvávání. Optimální jsou teplé odstíny červené a žluté, které vytvářejí přívětivé ovzduší (terakota, indická červeň, broskvová).Obývací pokoj
V tomto prostoru budou nároky na barevné ladění asi největší, a zároveň různorodé. Záleží na tom, co od něj vyžadujeme, zda je jeho součástí i kuchyňský kout, jídelna, pracovna, nebo vněm chceme jen odpočívat. Viz. článek o Obytných kuchyních.
Zcela jiné barvy volíme, pokud pořádáme časté párty a chceme, aby působil reprezentativně a elegantně. Tam se můžeme odvázat a použít i atraktivní barvy, jako je třeba bordová.

syté barvy

Ložnice
Od ložnice očekáváme klid a uvolnění. Tento požadavek splňuje nejlépe modrá, která uklidňuje tělo i ducha. Zelená je zase vhodná pro ložnice umístěné na hlučnějším místě, protože má schopnost tlumit naši citlivost vůči rušivým zvukům. Ale pozor na odstíny. Měly by působit spíš teple až zemitě, aby nevyvolávaly pocit chladu.

Pracovna
Záleží na tom, jestli naše práce vyžaduje soustředění, nebo naopak povzbuzení a stimulaci. Podle toho volíme barvy a jejich odstíny. Obecně platí, že soustředění podporuje modrá a zelená a povzbudivě působí žlutá, která podporuje výkonnost.

Dětský pokoj
Barevné ladění by mělo být jasné a přívětivé, abychom dítě nedráždili a neodváděli jeho pozornost. V sytějších tónech zvolte raději menší a snadno měnitelné plochy,jako jsou závěsy, povlečení, kusové koberečky.Velké plochy stěnse doporučují spíš ve světlých odstínech.
Při výběru barevby mělo být respektováno ipřánídětí.

Kuchyň
Považujeme jiza ryze funkční prostor, nebo za nejdůležitější část domova, kde rádi pobýváme? Podle odpovědi na tuto otázku budeme patrně volit i barevné řešení. Funkčnost a čistotu podpoří svěží chladné barvy na podkladě modré. Naopak odstíny hřejivých barev vykouzlí vkuchyni příjemnou pohodu, vníž se dokonale uvolníme a zbavíme stresu.Koupelna
Chceme, aby působila hygienicky, nebo v ní hledáme oázu odpočinku? Chladné barvy vody na nás zapůsobí čistě jako v kosmetickém salonu, a naopak zemité teplé odstíny nám vykouzlí relaxační atmosféru římských lázní.

Co vy a syté barvy? Bojíte se jich a zůstáváte raději u pastelů? Nebo jimi máte vymalováno? Jaké místnosti? Cítíte se v nich dobře? Doporučila byste je? Jak se vám líbí interiéry na obrázcích?

Foto: Colours for your home