Sýry jsou oblíbenou součástí jídelníčku. Rozhodnout se však, který je pro zdravý životní styl ten správný, není vždy lehké. S výběrem sýrů poradí ve video seriálu Vím, co jím odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Vybírejte sýr podle obsahu tuku

„Málokdo si uvědomuje, že jsou sýry jedním z největších zdrojů tuků,“ říká Petr Havlíček. Je tak jasné, jaké kritérium by při jejich výběru mělo hrát hlavní roli. Přednost bychom měli dávat sýrům, u kterých je podíl tuku v sušině do 30 procent. Abyste zjistili, kolik tuku je v sýru celkově, je potřeba znát i obsah sušiny v sýru. Konkrétní množství tuku v sýru se zjišťuje tak, že se procento sušiny v sýru vynásobí procentem tuku v sušině a následně vydělí stem,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá. Jen pro ujasnění, sušina je označení pro veškeré pevné části v sýru.

sýr

Slané a tučné plísňové sýry

Dalším kritériem, které při výběru sýrů hraje roli, je i obsah soli. Její množství v sýru by nemělo přesahovat 900 miligramů na 100 gramů produktu. Oblíbené plísňové sýry mívají však vysoký obsah tuku i soli, jsou ale chuťově zajímavější, a proto vyhledávané. „Jistě nepatří do jídelníčku dětí, vyhýbat by se jim měly také těhotné ženy a osoby s poruchami imunity, ale jinak si tučnější sýr mohou dopřát i ti, kteří hubnou, jen musí omezit velikost porce,“ radí Hlavatá.

Zkuste ricottu – je vhodná i pro děti

Pokud chcete zhubnout a tučnější sýry bez problému ze svého jídelníčku vyřadíte, jsou vhodné spíše sýry typu cottage, lučina linie, olomoucké tvarůžky. Tvarůžky mají vůbec nejnižší množství tuku mezi sýry, pozor však dávejte na sůl. Vyzkoušet můžete i ricottu, která je sice trochu tučnější, se solí však problém nemá. Ricotta je syrovátkový sýr, který má sice oproti jiným sýrům menší podíl bílkovin, ale obsažené syrovátkové peptidy jsou zdraví velmi prospěšné. Navíc je ricotta vhodná i pro děti.

Reklama