Tak je nazýván třetí největší ostrov ve středozemním moři. Slunečním proto, že tu slunce praží 300 dní v roce. Je tu tedy krásné počasí, ideální na dovolenou. Nádherné pláže, čiré moře, letoviska, hory, idylické vesničky, usměvaví lidé, krásní muži – to vše najdete na Kypru. Všichni, kdo sem zavítají, se vždycky rádi vracejí, protože neexistuje zrovna moc turistických oblastí, které mají vedle přírodní krásy i historické zajímavosti a velmi vysokou úroveň ubytování a služeb. Tuzemci jsou laskaví a sdílní, takže se často stává, že si už druhý den pobytu pěkně popovídáte s číšníkem v taverně, prodavačkou nebo taxikářem. Pokud si svou dovolenou nedovedete představit bez veselé zábavy do rána, vyberte si hotel v oblasti Aiye Nape - připojíte se k řece mladých lidí z celého světa, kteří v létě doslova zaplaví starou část Aiey Nape. Na Kypru žije kolem 650.000 obyvatel, z toho asi 80% kyperských Řeků a 10% kyperských Turků. (V roce 1974 obsadili část Kypru Turci. Dodnes je ostrov rozdělený.) Hlavní město Nicosia (Lefkosia) je posledním rozděleným městem v Evropě, ve městě hlídkují vojáci, jsou zde zátarasy. Do severní části Kypru se lze dostat pouze zde v Nicosii za malý poplatek (ale je nutno se do večera vrátit a nenechat si od Turků do pasu dát razítko.)
Na Kypru se vám nestane, že by vás někdo okradl. Je tu nulová kriminalita. Auta jsou běžně odemčená a nic se neztratí. Pokud chcete procestovat Kypr, můžete cestovat stopem. Lidé jsou tu tak přátelští, že se nemusíte bát, že by vám někdo nezastavil. Navíc je pro místní zážitek vzít stopaře a poklábosit. Pokud nechcete stopovat, není problém si vypůjčit auto a zajet se sami podívat, kam chcete.


Nejvíce krásných historických míst najdete v oblasti Paphos. Starobylé kláštery, královské hroby a posvátná místa. S tím souvisí největší množství mýtů a tradic. Nechcete-li tedy celou dovolenou strávit u vody, můžete se vyřádit na výletech. Na každém kroku na vás doslova dýchne minulost dávných věků.
Pokud se chcete pobavit, můžete navštívit některou z diskoték, kde zábava končí někdy k ránu. Na ulici je mnoho nádherných obchůdků, kde si levně můžete nakoupit tretky, šperky nebo pěkné oblečení. Suvenýry tu mají na každém kroku. Všude rostou citrusové plody, banány, jen je nesmíte jíst moc často, protože se jich brzy přejíte.


Pokud chcete vyrazit na tento báječný prosluněný ostrov, je dost cestovních kanceláří, kde vám ochotně poskytnou informace o ubytování a letenkách. Tak slunci zdar a nashledanou na krásné pláži!