Čtenářka Helena nám poslala povídání o jedné paní z Wintonova vlaku. A také svůj pohled na to, kdo je dámou. Díky Heleno a věřím, že nám uděláš s tou paní pěkný rozhovor…

Kdo si myslím, že je opravdová dáma, a kdy jsem si tak připadala já .

Potkávám tu paní už tolik let , kolik bydlím na své adrese. Vždycky mi připadala zvláštní. Taková jako odjinud , jako by sem vůbec nepatřila .

Může jí být kolem 70-80 let přesto má stále  pěkný rysy , takový jemný , chodí oblečená úplně obyčejně a dost často veze kárku ve které má nákup.  Stejně , často jsem se za ní i otočila , takové má osobní kouzlo. Když v Praze před pár lety byla na návštěvě Anglická královna mezi jinými pozvala tuhle mojí paní k setkání.

Jmenuje se Margita Rytířová a je jedním ze zachráněných dětí sira Wintona, jak jsem se později z novin dozvěděla pracovala pak   jako starší u válečného letectva a má  i nějaká vyznamenání, která ovšem nikdy nenosí :-) ,

Pak jsem to tedy pochopila to zvláštno , které jí obklopuje . Ať už tato paní prožila cokoliv , nikdy jsem při povídání s ní necítila ani stín negativity , zahořklosti nebo patos tragického osudu . Právě naopak , koncentrovanou esenci toho o čem si myslím , že má mít  pravá dáma.

Pokud bych se zamyslela kdy jsem si připadala jako dáma já , tak je to asi ve všech situacích kdy mě  muži nejprve šíleně vytočí a za pár minut jsem schopna nad tím mávnout rukou a říct si , no  jo,  vždyt je to jenom chlap. Neudělat scénu.  A dál se nad tím netrápit.

Nepotřebuju u toho být v kožichu, lodičkách a v uších mít briliantové naušnice - jde o ten pocit . Pravá dáma je pro mě synonymum vyrovnanosti,  osobní noblesy , klidu a životního nadhledu .

Helena    
 Text nebyl redakčně upraven


  • Kdo je pro vás dáma s velkým D na začátku?
  • Jak se jí žena může stát?
  • Přibývá, ubývá dam?
  • Kdo ze známých žen podle vás dámou je?
  • A kdo si na dámu hraje a není jí?
  • Považujete sama sebe za dámu?
  • Nebo jste za ní někdy někam šla?
  • A co si myslíte o dámičkách?

Vaše příspěvky, názory, příběhy, úvahy, fotografie i videa na tohle téma mi posílejte na známý redakční mail

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že jedné z vás ještě dnes doručím krásnou květinu, která se hodí ke každé dámě!

kytka

Reklama