Co je to syndrom vyhoření
Jde o nepříjemné psychické rozpoložení, které se dá popsat jako totální vyčerpání nebo vyhasnutí. Nejde vám pracovat, není vám dobře, přicházíte o kreativitu a nápady a špatně se vám vykonávají i činnosti, na které jste byli zvyklí. Můžete cítit podrážděnost, špatnou náladu a všechno se vám dělá těžko, bez radosti. Syndrom vyhoření začíná nenápadně, ale může končit až katastrofálně, často depresemi nebo v některých ojedinělých případech i sebevraždou. Tento syndrom byl dokonce v roce 2019 zařazen WHO mezi nemoci.
Syndrom vyhoření se nejvíce objevuje u profesí nebo povolání, kde je vyžadována častá komunikace mezi lidmi a také u pomocných profesí, které práce nemotivuje a také více u žen než u mužů. V dnešní době dokonce přibývá lidí, kteří tímto syndromem trpí, a to proto, že je na pracovníky kladen stále větší tlak, očekáván větší výkon a jsou v neustálém stresu.
Foto: Shutterstock
Příznaky
Každý má někdy v práci špatnou náladu nebo mu to jde ztěžka, ale pokud máte tento problém po několik týdnů, měsíců nebo let, může jít o vyhoření. Přečtěte si typické příznaky a pokud máte pravidelně víc než polovinu z nich, můžete být náchylní k syndromu vyhoření.
- nechuť k práci
- lhostejnost
- pokles výkonu
- žádná motivace
- nulové nebo nízké pracovní nasazení
- podrážděnost
- změny nálad
- žádná radost
- žádné nové nápady
- agresivita
- nezvládání emocí
- nespolupráce anebo špatná komunikace s kolegy/klienty
- smutek
- úzkosti
- deprese
- uzavřenost
Časem se mohou objevit i fyzické potíže jako bolest hlavy, poruchy spánku, únava, časté nachlazení, vyrážka, bolesti břicha, vysoký krevní tlak, potíže s dýcháním, nechutenství nebo naopak přejídání.
Máte podezření na syndrom vyhoření?
Pokud už dlouhodobě pociťujete výše zmíněné příznaky, co nejdříve se někomu svěřte a nechte si pomoci. Řekněte to i v práci někomu, komu můžete věřit a začněte to okamžitě řešit. Opravdu není radno si s tím zahrávat, protože můžete přijít i o celkovou radost ze života. Ideální je začít navštěvovat psychologa/psychiatra nebo jiného odborníka jako je například kouč. Tito lidé přesně ví, co dělat a jak postupovat. Ze syndromu vyhoření se dá dostat, jen to chce čas a trpělivost.
Jak předejít syndromu vyhoření?
Naučte se říkat ne, odpočívejte, myslete na sebe a nepřetrhněte se pro ostatní. Dále si zajistěte pohodlí v práci a dělejte i malé změny. Pokud je toho na vás hodně, není od věci a žádná ostuda svěřit se zaměstnavateli, který by vám měl práci ulehčit a nepřetěžovat vás. Poproste ho, ať se vás snaží nestresovat. I když víme, že v některých pracích o tomto nechtějí ani slyšet a často je nezajímá vaše zdraví ani osobní život, vy byste sami pro sebe měli být číslem jedna!
A co vy, máte s s vyhořením zkušenost nebo znáte někoho, kdo si tím prošel?
Zdroj: autorka článku, nemoci.vitalion, Wikipedia, zdravi.euro, psychologytoday
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Jednu dobu jsem si myslela, že to potkalo i mě. Byla jsem pořád ve stresu a bez energie. Nic se mi nechtělo. Pomohlo mi, když jsem objevila kratom https://kratomlevne.cz/ , ten mi dokáže vždy dodat dostatek energie a také mi pomáhá k rychlému načerpání energie.
Měla jsem období, kdy jsem neměla na nic náladu a byla jsem neustále unavená. Cítila jsem se psychicky velice špatně, ale naštěstí mi kamarádka poradila obrazy podle čísel, které jsou skvělé na relaxaci. Začala jsem si malovat každý den a cítím se vyrovnaně, a dokonce i lépe usínám a ráno vstávám odpočatá.
Ano, znám hodně lidi s vyhořením.