Ve vaječníku zdravé ženy roste každý měsíc jeden váček, takzvaný folikul, ve kterém se nachází vajíčko. V průběhu menstruačního cyklu tento váček dozrává, až praskne a připravené vajíčko uvolní do vejcovodu. Tím dochází k ovulaci. V případě polycystických ovarií však k uvolnění vajíčka nedojde, folikuly se ve vaječnících hromadí a vytvářejí cysty. Vlivem toho nemusí ženský reprodukční systém správně fungovat a žena neovuluje.

shutterstock-1872650425.jpg

Foto: Shutterstock

Na vině jsou hormony

Celý ženský cyklus je řízen hormony. Syndrom PCO je způsoben jejich nesprávným fungováním, a proto jej řadíme k poruchám endokrinního systému. Za primární faktor je považována snížená citlivost tělesných buněk na inzulin, která složitými mechanismy vede ke zvýšené produkci androgenů neboli „mužských“ hormonů.

Právě vysoké hladiny androgenů zabraňují vaječníkům vytvářet dostatek progesteronu, který je nezbytný pro normální menstruační cyklus. Důsledkem této hormonální dysbalance jsou vaječné folikuly nevyvinuté, kvůli čemuž nedochází k ovulaci. Ta je přitom pro plodnost klíčová.

Většině žen je tak syndrom diagnostikován až v momentě, kdy se jim dlouhodobě nedaří otěhotnět. Lze si ho však všimnout i dříve. Varovným signálem může být nepravidelná či úplně chybějící menstruace. K dalším projevům, za nimiž stojí zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, patří akné, nadměrné ochlupení či naopak výrazné padání vlasů. Vedlejšími příznaky jsou chronická pánevní bolest a vysoký krevní tlak.

Obezřetné by pak měly být uživatelky hormonální antikoncepce. Při jejím užívání je totiž ženám znemožněno zpozorovat nepravidelnost menstruačního cyklu, hormony v ní obsažené navíc dokážou často potlačit i ostatní specifické příznaky. Potíž tak nastává teprve ve chvíli, kdy se ženě po vysazení antikoncepce nedaří otěhotnět a ona netuší proč.

shutterstock-2101872241.jpg

Foto: Shutterstock

Syndrom PCO zatím nelze vyléčit. Naděje na otěhotnění zde ale je

Na otázku, proč PCOS vzniká, nejsme doposud schopni uspokojivě odpovědět. Předpokládá se, že za spuštěním syndromu stojí kombinace genetických faktorů, vliv prostředí a životního stylu. Ačkoliv se syndrom polycystických ovarií objevuje i u žen s nižší nebo normální hmotností, bývá často spojován s nadváhou. Vyšší váha je navíc rizikovým faktorem i při pozdějším vývoji syndromu. Za zkoušku tak rozhodně stojí změna životního stylu, která se pak často projeví i poklesem hmotnosti.

Úplná léčba příčin tohoto onemocnění však zatím bohužel neexistuje. Příznivou zprávou však je, že lékaři dokážou zmírnit nebo zcela potlačit jeho projevy. Mezi léčebné metody primárně patří již zmíněná změna životního stylu a užívání různých potravinových doplňků či léků na předpis, které pomáhají korigovat inzulin a zlepšují funkci vaječníků. Velmi účinné ale může být i chirurgické odstranění nahromaděných cyst, které někdy vede i k úplnému obnovení cyklu.

Ženám, které i přes diagnostikovaný PCOS touží po dítěti, může pomoci asistovaná reprodukce. Kliniky reprodukční medicíny v současnosti ve většině případů umí problémy s neplodností vyřešit a fakt, že žena trpí PCOS, dnes již rozhodně neznamená, že nebude moci otěhotnět. Pokud se již delší dobu snažíte a miminko ne a ne přijít, nenechávejte si pomoc odborníků jako poslední možnost. Podobně jako u řady dalších nemocí je i při léčbě neplodnosti způsobené syndromem PCO – má-li být úspěšná – klíčovým faktorem čas.

Zdroj: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Reklama