pc.jpg
Foto: Shutterstock

Ženy kolem třicítky pochází z generace, kdy zažívalo užívání hormonální antikoncepce období své největší slávy. Gynekologové předepisovali hormonální antikoncepci (často bez kompletního vyšetření) i velice mladým dívkám například na problémy s pletí. Některé z nich se shodují na tom, že dlouhodobé užívání pilulek proti početí má souvislost s pozdějším rozvojem PCOS. Přesto, že lékařské výzkumy tuto skutečnost nikdy nepotvrdily, zkušenosti jednotlivých žen a dívek jisté společné znaky nacházejí, především po vysazení HA.  Své o tom ví i tyto ženy, které se svěřily na instagramu.

Syndrom polycystických ovarií není nemoc nijak neobvyklá, během posledních let si ji v ordinacích ženského lékařství vyslechne každá desátá pacientka. „Kromě nepravidelnosti menstruačního cyklu a neplodnosti se u žen s PCOS zvyšuje riziko zhoubného nádoru dělohy, přesněji endometriálního karcinomu. Z toho důvodu by měly podstupovat pravidelně, minimálně 1x ročně, gynekologické vyšetření,“ upozorňuje na přínos prevence MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař gynekologie kliniky Canadian Medical.

Příznaky PCOS 

  • poruchy menstruačního cyklu – menstruační cyklus může buď zcela chybět nebo naopak je nepřirozeně dlouhý a bolestivý
  • Nadměrný růst ochlupení – nadměrná tvorba mužského hormonu může způsobit výskyt ochlupení na místech typických pro muže. Například na bradě, v oblasti vnitřních stehen, na břiše či kolem bradavek
  • Problémy s pletí – zvýšená koncentrace androgenů (mužských pohlavních hormonů) může vést k vnějším projevům, jako je mastná pleť s akné
  • Poruchy spánku – nespavost či naopak nadměrná únava
  • Problémy s hmotností – ačkoli existují i štíhlé ženy s PCOS, většina pacientek trpí nadváhou nebo obezitou
  • Zvětšené vaječníky – prokáže odborné gynekologické vyšetření
  • Snížená plodnost a inzulinová rezistence – ženy trpící PCOS mohou mít zároveň metabolickou poruchu; zejména se jedná o tzv. inzulinovou rezistenci se zvýšenou hladinou inzulinu v krvi; inzulin pak zvyšuje produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, což vede k narušení vývoje ovariálního folikulu, a k ovulaci pak vůbec nemusí dojít.

pc2.jpg

Foto: Shutterstock

Léčba – jak postupovat, když mám PCOS?
Pokud máte podezření, že by se toho onemocnění mohlo týkat právě vás, rozhodně je třeba vyhledat gynekologa. Diagnóza může být jednoznačně určena až po kompletním vyšetření, které zahrnuje anamnestický rozhovor, ultrazvuk a vyšetření hladiny hormonů.

Další užitečná doporučení

  • Snížit dlouhodobě tělesnou hmotnost - To znamená především omezit konzumaci jednoduchých cukrů a zvýšit fyzický pohyb. Dobré je inspirovat se životním stylem LOW CARB, který zahrnuje princip stravy se zvýšeným příjmem tuků, a naopak sníženým příjmem sacharidů. Low carb je velmi dobrým pomocníkem právě v boji s inzulínovou rezistencí, stejně jako sport a pohyb.
  • Doplnit stopové prvky - Výborně funguje horčík. Tento doplněk stravy nejlépe v kombinaci s kyselinou lipoovou a vitamínem D pomáhá zmírňovat příznaky PCOS.

Slavné ženy a PCOS
Syndrom polycystických ovarií se nevyhýbá ani celebritám. Veřejně se k němu přiznaly například Victoria Beckham, Emma Thompson nebo světově proslulá cvičitelka Jillian Michaels.
 
Zdroje: Instagram, Web Mojezdravi, Endocare, Národní zdravotnický informační portál, Web Canadian medical, Celostní medicína