Astma trápí dvanáct procent českých dětí. U řady z nich je za potíže s průduškami zodpovědná jejich vlastní babička. Tedy pokud ona sama v těhotenství kouřila. Jak je to možné? Jde o takzvaný Syndrom kouřící babičky, který vědci objevili v posledních letech.

Průduškové astma je jednou z velmi častých chronických nemocí. Jen v Česku evidují lékaři asi 800 tisíc pacientů. Ty zatěžuje hlavně opakovanými stavy dušnosti, které jsou důsledkem takzvané průduškové hyperaktivity. Průdušky pacienta s astmatem totiž mají schopnost se nepřiměřeně stahovat a zužovat, čímž dávají najevo podráždění některými látkami v ovzduší, alergeny či virovým respiračními infekcemi. Pokud není astma léčeno, může způsobit dokonce smrt.

kouření

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Když maminka kouří...

Za onemocnění může celá řada faktorů a jedním z nich je i Syndrom kouřící babičky. Že má kouření vliv na naše geny, vědí odborníci už dlouho. Jak je to ale s dědičností? Proto se vědci pustili do výzkumu. Ze švédského registru vybrali na 45 tisíc babiček, které byly těhotné mezi lety 1982 a 1986, aby je porovnali s jejich 66 tisíci vnoučaty. A výsledky byly alarmující. U vnoučat v těhotenství kouřících babiček vzrostlo riziko astmatu více než dvojnásobně. Bez ohledu na to, zda byly kuřačkami i jejich matky. Velké riziko potvrdily také experimenty na březích krysách, které vědci vystavovali nikotinovému kouři.

„Vždy jsem měl o genu takovou představu, že se nemění. Ale to je chyba. Jeho reaktivitu ovlivňují vlivy životního prostředí. Kouření je něco děsivého, o tom máme naprosto jasné důkazy. Třeba co se týče Syndromu kouřící babičky. Je naprosto jasně prokázané, že se u dětí, jejichž matky v těhotenství kouří, aktivují zlé, patogenní geny. A tyto modifikované geny se pak projeví u vnoučat,“ varuje prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., zakladatel České iniciativy pro astma. Těhotenství přitom není důvodem ke skončení s kouřením pro přibližně 40 procent maminek. 

I pasivní kouření zabíjí

Podle Světové zdravotnické organizace může za nárůst plicních onemocnění naší populace nedostatečná zodpovědnost za vlastní zdraví a nízká zdravotní gramotnost. Kouření totiž zabíjí téměř šest milionů lidí ročně. Většina z nich jsou sice přímí uživatelé tabáku, ale doplácejí na něj i nekuřáci. Může za předčasná úmrtí 600 tisíců pasivních kuřáků ročně.

„Dnes už víme, že u pasivního kouření neexistuje žádná bezpečná úroveň. U kojenců může způsobit náhlou smrt, u těhotných zase například nízkou porodní hmotnost miminka. Víme, že téměř polovina českých dětí dýchá vzduch znečištěný tabákovým kouřem, především na veřejných místech. A doma má jednoho rodiče kuřáka více než 30 procent dětí,“ potvrzuje smutnou realitu MUDr. Alena Šeflová, Ph.D., ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace, s tím, že každý by měl mít právo, aby vdechoval vzduch bez tabákového kouře.

Čtěte také:

Reklama