Potíže se močovým měchýřem poznal skoro každý z nás. Záněty močových cest, jsou dnes velmi častou nemocí, která trápí zejména ženy. Někdy se ale problémy, které zpočátku nevypadají vážně, mohou pojit s onemocněním, o kterém řada lidí neví. A tím je syndrom hyperaktivního močového měchýře.

Močový měchýř je zásobník, do kterého se ukládá moč vylučovaná z ledvin. Jeho stěny tvoří hladká svalovina a zevnitř je vystlaný sliznicí. Objem je cca 600800 ml, při naplnění 150300 ml obvykle již pociťujeme nutkání močit. Informace o stavu naplnění kontroluje řada svalových vláken, která přenášejí informace do mozku. Toto propojení nám pak umožňuje na určitou dobu nucení na močení překonat a močový měchýř vyprázdnit až při vhodné příležitosti.

lad1.jpg

Lidé trpící syndromem hyperaktivního močového měchýře to tak však nemají. Jejich mozková čidla vydávají špatné signály, protože jim je posílá nemocný močový měchýř, nebo je centrální nervová soustava špatně zpracovává a rovnou vysílá poslední výzvu před katastrofou. „Jestli se nestihneš vymočit do jedné minuty, bude pozdě!“ Často přitom zcela falešně! V situaci, kdy v měchýři je půl deci moče, a je tedy skoro prázdný, dostává tak naše vědomí signál, že je plný k prasknutí!

Hyperaktivní močový měchýř

Jedná se nejčastěji o soubor příznaků, které sice pacienta na životě nijak neohrožují, ze života mu ale udělají peklo. Jde o poměrně rozšířený problém, kterým více či méně trpí v průměru každý šestý člověk. Do 50 let postihuje častěji ženy, poté se poměr žen a mužů vyrovnává. Může přijít v každém věku, ale čím je člověk starší, tím je pravděpodobnější. Hlavními příčinami onemocnění jsou zvýšená dráždivost a nesprávná funkce svaloviny močového měchýře.

Suchá a vlhká

Při hyperaktivním močovém měchýři lze rozlišovat „vlhkou“ a „suchou“ formu. Mnoho pacientů sice moč udrží, ale za jakou cenu! Enormní psychické vypětí vede k řadě potíží ve společenském životě, při cestování, sexu nebo v zaměstnání.

Příznaky onemocnění

 • Časté nucení na moč - po hodině, po 15 minutách či ještě častěji, vícekrát než 8× denně.
 • Nucení/urgence - ihned velmi silné. Pokud člověk v krátkém čase nevyhoví, moč neudrží.
 • Noční močení - pacienta probudí nucení na moč několikrát za noc.

Příčiny vzniku nemoci

 1. Hyperaktivní močový měchýř může být projevem jiného onemocnění (močová infekce, močový kámen, nádor močového měchýře, zvětšená prostata nebo nádory prostaty, zúžení močové trubice) nebo vznikne po chirurgických zákrocích v oblasti močových cest. Stejně se můžou projevit i různá nervová onemocnění nebo poškození - například Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, poškození po cévní mozkové příhodě. V některých případech může souviset s cukrovkou, onemocněním srdce, některými hormonálními poruchami a ženskými chorobami.
 2. V Evropě žije asi 60 milionů lidí, kteří nemají žádnou zjistitelnou chorobu vysvětlující jejich potíže. Trpí syndromem hyperaktivního močového měchýře, neboli OAB.

Návštěva lékaře – pro některé pacienty je tabu

OAB, jak se ve zkratce onemocnění hyperaktivního měchýře nazývá, není nemoc, se kterou by se lidé chtěli svěřovat. Za své příznaky se stydí a snaží se je uchovat jako své velké osobní tajemství. K tomu, abyste se ale potíží zbavili, se stačí svěřit jedinému člověku na světě. Svému urologovi nebo gynekologovi. Pro všechny ostatní lidi na světě to může být tajemství navždy. Za tu úlevu to rozhodně stojí!

Základní vyšetření – podle čeho se potvrdí diagnóza?

 1. Fyzikální vyšetření - prohmatání břicha, u mužů vyšetření prostaty konečníkem, u žen základní gynekologické vyšetření
 2. Laboratorní vyšetření moče potvrdí nebo vyloučí močovou infekci.
 3. Z krevních testů se vykonává u mužů preventivní test na rakovinu prostaty
 4. Ultrazvuk ledvin a močového měchýře zobrazí stav těchto orgánů.
 5. Mikční deník - Někdy vás může lékař požádat o vedení přesného popisu charakteru močení.
 6. Cystoskopie - zobrazení vnitřku močového měchýře speciálním optickým přístrojem, zavedeným přes močové cesty.
 7. Urodynamické vyšetření - měří se tlaky v močovém měchýři a svalové impulzy. Většinou se volí až při neúčinnosti léčby nebo při rozhodování o radikálnějším postupu.

Jak se dá toto onemocnění léčit?

 1. Léky - Pokud je příčinou nějaké konkrétní onemocnění, je potřeba v první řadě léčit toto onemocnění. Pokud se však žádná taková příčina nenajde, bývá léčba farmakologická.
 2. Hubnutí a zdravý životní styl. Souvislost s životním stylem je evidentní, ale samozřejmě ne u každého to stačí k vyléčení.
 3. Rehabilitační léčba a cviky na posílení pánevního dna.
 4. Operace se uplatňují při svraštění měchýře v důsledku zánětu či jiné operace, při skutečně malé kapacitě měchýře je ho možné zvětšit.
 
Pokud vás nebo někoho z vašeho okolí onemocnění hyperaktivního měchýře trápí nebo máte na onemocnění podezření, navštivte urologa nebo gynekologa a svěřte se mu. Více informací najdete na stránkách  www.musimcasto.cz