„Dlouhodobě mě trápí nepříjemné bolesti břicha, trpím nadýmáním a střídá se u mě zácpa s průjmem. Mám za sebou celou řadu všemožných vyšetření, ale nikde mi pořádně nic nezjistili. Při poslední návštěvě lékaře mi sdělil, že se přiklání k diagnóze syndrom dráždivého tračníku a že to bude pravděpodobně souviset i s tím, že mám hodně stresu a nervů,“ popisuje čtyřicetiletá Iveta.

Obtížná diagnóza
Odhaduje se, že stejné onemocnění jako Ivetu trápí přibližně 15 % lidí (častěji ženy než muže). Cesta k tomu, aby jim lékař sdělil, že skutečně trpí syndromem dráždivého tračníku (IBS = Irritable Bowel Syndrome) je ovšem docela klikatá. Příznaky jsou totiž natolik různorodé, že se většinou musí vyloučit řada jiných možných onemocnění, jako jsou střevní záněty, celiakie, rakovina tlustého střeva apod. Obvykle až potom se může vyšetřující přiklonit k syndromu dráždivého tračníku.

Ten představuje skupinu střevních příznaků, které se u jednotlivých osob liší nejen v délce trvání, ale i v jejich síle a závažnosti. Stejná je ale skutečnost, že jim velmi znepříjemňují život.  

Mezi typické příznaky se řadí:

  • křeče v břiše
  • bolesti břicha
  • nadýmání a plynatost
  • průjem
  • zácpa
  • střídání průjmu a zácpy
  • změny v pohybech střev
  • únava a problémy se spánkem
  • úzkost a deprese
  • hlen ve stolici

U někoho jsou tyto nepříjemné projevy na denním pořádku, u jiných pacientů se střídají epizody, kdy je jim lépe a kdy hůře. Po vyprázdnění obvykle nastává částečná úleva. U žen se mohou příznaky zhoršovat v období kolem menstruace.

Kolem tohoto onemocnění je celá řada nejasností. Není totiž známá jeho přesná příčina, a tak lze jen odhadovat. V úvahu přichází například přílišná citlivost tlustého střeva a imunitního systému (až 80 % imunity je uloženo ve střevech). Každý pacient by si měl také vypozorovat, co u něj působí jako faktory, které mohou jeho problémy s trávením zhoršovat. Mohou to být některé potraviny nebo to, že je člověk dlouhodobě ve stresu. Trávicí systém je totiž do značné míry řízený tím nervovým. V takovém případě může vzniknout i začarovaný kruh. Člověk je ve stresu, má problémy s trávením, ty mu způsobují ještě větší stres a ten potom vede ještě k větším obtížím.

Pomoc
Léčba syndromu dráždivého tračníků se zaměřuje na úlevu od jeho příznaků. Ke zmírnění může kromě léků a doplňků stravy přispět také změna životního stylu. Doporučuje se omezit nápoje s obsahem kofeinu a těžká smažená jídla, pravidelně se hýbat a pokud možno se vyhýbat stresovým situacím. Co se týče vlákniny v jídle, je třeba vypozorovat, jaký má na syndrom dráždivého tračníku vliv. Některým lidem může navýšení potravin s obsahem vlákniny ulevit, u jiných může příznaky naopak zhoršit.

Tip:

Trápí Vás bolest břicha, nadýmání, křečeči poruchy vyprazdňování? Pravděpodobně máte dráždivý tračník! Dráždivý tračník je časté onemocnění, jenž postihuje v Evropě a Severní Americe 10 až 15% populace. Nejvíce obtě žujícími projevy jsou bolesti břicha, pocity nadmutí, urgentní průjmy či zácpa a obecný pocit nemoci. Meteospasmyl slouží k léčbě projevů dráždivého tračníku, právě jako jsou již zmíněné bolesti břicha, střevní diskomfort, nadýmání a zvýšená plynatost.

Meteospasmyl je jediný přípravek na českém trhu, který spojuje účinek spasmolytika (snižuje bolestivost a střevní diskomfort) a deflatulencia (zmírňuje pocit nadýmání a plynatost ). Obsahuje totiž unikátní kombinaci léčivých látek alverin-citrát 60mg a simetikon 300 mg.

Meteospasmyl je dostupný v kamenných či online lékárnách bez lékařského předpisu. Naleznete jej v podobě měkkých tobolek, velmi snadno se užívá (2 - 3x denně), a to buď při bolesti nebo před jídlem. Před jeho použitím pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Více info ZDE.


mes.gif

Meteospasmyl 60 mg/300 mg  měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje kombinaci látek  alverin citrat a simetikon.  Čtěte pečlivě příbalový leták.

Reklama