Asi málokdo se na prohlídku u lékaře vyloženě těší. U některých odborníků jako například u zubařů se může objevovat strach z bolestivého výkonu nebo strach z necitlivého zacházení. Ovšem může se tento fenomén vyskytovat i odděleně od dvou předchozích obav? Může se za syndromem bílého pláště schovávat strach tak velký, že je pro daného jedince i nebezpečný?

wha.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud máte takový strach z lékařů, že návštěvu v jejich ordinaci neustále odkládáte i přes zjevné zdravotní potíže, v prostředí nemocnice pociťujete tlak na hrudníku, bušení srdce, pocení rukou a třes, možná jste obětí tohoto druhu strachu. Jak poznat, zda tomu tak skutečně je a co se s tím dá dělat?

Jedním z prvních ukazatelů je vysoký krevní tlak neboli hypertenze. Za hypertenzní považujeme hodnoty nad 140/90 mmHG. Problém s krevním tlakem má velké množství populace a může mít opravdu mnoho příčin. Ovšem lidé trpící syndromem bílého pláště mají vysoké hodnoty pouze v přítomnosti lékaře či zdravotní sestry. Po zbytek dne je jejich tlak normální. Takoví pacienti se zdravotnickému personálu často stydí přiznat, že mají z lékařského prostředí strach a díky nesprávné diagnóze hypertenze musí podstupovat naprosto zbytečnou farmakologickou léčbu vysokého tlaku.

Co dělat proti Syndromu bílého pláště

  • Syndrom bílého pláště je čistě psychickou záležitostí. Proto se s ním i vy sami můžete naučit zacházet.
  • Zkuste chodit zpočátku k lékaři s doprovodem, který vás uklidní.
  • Před návštěvou lékaře si pusťte relaxační hudbu, udělejte si dechové cvičení nebo se projděte na čerstvém vzduchu.
  • Do čekárny si vezměte něco na čtení nebo prohlížení, abyste se rozptýlili.
  • O svých pocitech a obavách informujte svého lékaře. Nestyďte se za ně. Nejste sami. Předejdete tak následné zbytečné léčbě a dalším návštěvám ordinací lékařů.
  • Měřte si tlak v klidu doma, v prostředí, které znáte. Nejlepší je změřit si tlak třikrát a první hodnotu nepočítat.

Příčina vzniku tohoto strachu není zcela přesně známá. Může se jednat o potlačený nepříjemný zážitek s libovolným lékařským úkonem či pobytem v nemocnici, například v raném dětství. Případně může značit strach z autorit jako takových, jelikož lékař bezesporu veřejně uznávanou autoritou je. Svou roli hraje i strach z neznámého – nevíme, co se nám bude dít a někdy pomůže, když nás člen zdravotního personálu podrobně informuje. Souviset také může s jiným druhem fobie a to s leukofobií. Jedná se o strach z bílé barvy, která se v nemocničních prostředích hojně vyskytuje. 

Tento problém se ovšem zdaleka netýká jen dospělých. Nezřídka se s ním potýkají i děti. V takovém případě odborníci doporučují držet se pár pravidel ohledně návštěvy lékaře.

Zahrajte si na doktora doma
Je důležité v očích dítěte návštěvu lékaře nedémonizovat. Na trhu existuje skutečně velké množství her a hracích sad inspirovaných lékařem. Ukažte dítěti v bezpečném prostředí, jak prohlídka probíhá a dovolte mu, aby si při hře lékařské úkony také vyzkoušelo, například na vás nebo na oblíbené hračce.

Nic nezapírejte
Toto je rada nad zlato, neboť pokud se má dítě cítit dobře, musí mít důvěru. Nemá smysl dítěti lhát o tom, kam jedeme. Na rovinu přiznejte, že se jedná o návštěvu ordinace lékaře a že mu pomůže k lepšímu zdraví nebo překonání nemoci.

Zapojte oblíbené hračky
Není od věci do ordinace či čekárny dovolit dítěti vzít oblíbeného plyšáka případně panenku, aby se cítilo příjemněji a dodalo si vnitřně odvahy.

Čtěte také: 

Zdroje: Medical TribuneJak naučit dítě nebát se u doktora (2 roky a více) Cleveland clinicPsych Times - leukophobiaWhat is leukophobia? Celostní medicínaSyndrom bílého pláštěMoje zdraví