Posílám svoji zkušenost ze šikanou.
 
Šikana je problém, který řeším se svým synem ve školce, ano, je to bohužel realita. Můj syn je drobnější postavy, nosí brýle.
 
Chodí do malé školky, kde je jenom jedna třída. Jeden chlapec, který je stejně starý, si založil ve školce partu dětí a vstupní poplatek byla hračka, kterou museli všichni donést. Můj syn tohle odmítl - což jsem samozřejmě ráda. Na můj dotaz, proč tak nechce učinit, i když ví, že si s ním kluci hrát nebudou, mi řekl, že nevidí důvod, proč dávat hračku někomu, že musí.

Tahle jejich hra na partu už před Vánocemi začala být nepříjemná, ale říkala jsem si, Vánoce a nějaké volno to všechno urovná. Opak byl pravdou.

Včera byl syn ze školky hrozně špinavý, umazaná bunda... Na můj dotaz, jak se to stalo, mi řekl, že ho kluci z party žduchli na zem při procházce a rychle utekli, aby je paní učitelka neviděla. Dneska ráno dokonce plakal a řekl, že do školky nepůjde, jak ji navštěvuje hrozně rád.

Jsem rozhodnutá jít za paní učitelkou ve školce a vše jí říct, ale mám strach, aby se to neobrátilo proti mně a synovi.

Děkuji za rady, jak postupovat
 
Závislá na čokoládě


Nevidím důvod, proč by se to mělo proti vám obrátit. Když vysvětlíte případ s partou a dáváním hračky, mělo by vychovatelce dojít, co v její školce začíná. Rozhodně to není legrace, parta má v kolektivu vždycky navrch a to, že se jim postavil, je sice správné, jen s tím bude mít potíže. Kdyby byl silnější něž oni, měl by šanci, ale takhle skutečně potřebuje vaši pomoc. A buďte si jista, že doma řekl jen to nejhorší, co se mu stalo. O slovním napadání zřejmě mlčí.

Máte zkušenosti se šikanou? Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!