Alena vyrůstala v rodině, kde fyzické tresty nebyly výjimkou, a proto moc dobře ví, jak špatné to je a že jí to způsobilo traumata, které jí trápí dodnes. Už když to sama zažívala, si byla jistá, že to se svými dětmi bude dělat jinak. Jakmile otěhotněla, začala se svým manželem rozebírat představy o výchově. Na všem se shodli a zejména právě na trestech, které pro ni byly důležité.

649d5349e2879obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Nesnášela jsem, když jsem se bála jít domů, aby na mě táta nevzal pásek. Ani máma nešla pro ránu daleko a já si to sebou nesu dodnes. Nedostávala jsem pouze za špatné známky, ale za cokoliv, co nebylo podle představ mých rodičů. Věděla jsem, že takhle to já nikdy dělat nebudu. Plácnout malé dítě po ruce, aby vědělo, že nemá sahat na horkou plotnu, to je v pořádku, ale vše musí mít hranice.”

Synovi Markovi je 12 let. Nikdy to nebyl průšvihář a dobře se učil. Jenže už je z něj pořádný puberťák a co se nestalo, přinesl domů čtyřku na vysvědčení. Rodiče mu známky nikdy nekontrolovali, jen tak zběžně, protože to nebylo potřeba, vždy se učil dobře.

„Asi se bál a nikomu to neřekl, možná ho samotného překvapilo, že nemá tak dobré známky, na které je zvyklý. Bohužel jsem v tu dobu, kdy přišel s vysvědčením, nebyla doma, jen manžel. Toho chytl rapl a vlepil mu facku. Marek utekl a brečel za zavřenými dveřmi, nechtěl vylézt, sám se lekl, protože na takové tresty není zvyklý. Když jsem to zjistila, myslela jsem, že se zblázním. Začala jsem křičet na manžela, že se asi zbláznil, co to dělá a že to rozhodně není řešení. Ten na mě ječel, že nám o tom nic neřekl a že nenosí takové známky a že se určitě něco děje,” popisuje situaci Alena.

„Po naší hádce manžel na hodinu odešel a když se vrátil, sám uznal, že to byla chyba a že ví, že je pro mě důležité syna nebít. Popovídali jsme si i se synem, který se nakonec uklidnil, i když to na začátku moc nevypadalo a vše jsme si vyjasnili. Vysvětlilo se, že ho ve svém pubertálním věku učení moc nebere a my jsme mu zase řekli, že je důležité, aby s námi mluvil, ať se děje cokoliv. Doufám, že už to manžel nikdy neudělá, ale je pravda, že mě samotnou vyděsilo, jak byl rozzuřený, nikdy jsem ho takového neviděla. Snad už se to nestane,” zakončuje Alena.

Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu zákona, která označí fyzické a psychické tresty dětí za nepřijatelné. Česko je jednou z posledních evropských zemí, kde podobná úprava chybí. V praxi to však nebude znamenat, že stát bude postihovat rodiče za to, že dítěti ojediněle dají pohlavek, spíš má tato úprava působit preventivně.

Zdroj: respondentka Alena, novinky.cz

Čtěte také:

Reklama