Ctít české tradice, nebo udělat radost svému synovi? To je dilema, které teď řeší Aneta s manželem. „Daneček by si moc přál, aby k nám letos namísto Ježíška přišel Santa Claus. Nejdřív jsem se tomu zasmála a řekla, že to bohužel nepůjde, protože jsme v Česku, a tady dětem dárky nosí jen Ježíšek. Tohle vysvětlení mi ale neprošlo,“ kroutí hlavou Aneta. Její syn totiž okamžitě přišel s protiargumentem.

„K jeho spolužákovi prý chodí každý rok a nosí mu naprosto úžasné dárky. Došlo mi, odkud vítr vane! Tahle rodina má opravdu rok co rok na zahradě výzdobu ve stylu amerických Vánoc. Dům posetý tisícovkami žároviček a před vchodem sáně i se soby. Jo a na balkón jim šplhá právě onen Santa s plným pytlem na zádech. No co, každého věc. Ale že mi tím budou kazit i moje dítě, to mě nenapadlo,“ zlobí se Aneta, která teď neví, jak ze situace vybruslit.

Co radí dětská psycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová?

Doporučuji dvě slova, která ve svých poradenských konzultacích používám snad nejčastěji. Jsou to komunikace a kompromis. A protože tuším, že prvotní komunikace, myšleno opakované vysvětlování, se zřejmě nepotkala úplně s úspěchem, takže chlapeček si stále trvá na svém, nešla bych do jakéhokoli vyhrocení sporu. To proto, že synek pravděpodobně jen zkouší rodičovské hranice - povolí, nepovolí? Co mi ještě projde, a kde narazím? Ač se to vůbec nezná, možná, že tady vůbec o Ježíška nejde.

Nevolila bych tedy žádné tvrdé rozhodování a trvání na svém z pozice rodičovské, ale jako řešení bych zvolila právě kompromis.

Stačí říct: Naší rodině přinese dárky Ježíšek, protože je to právě on, kdo je v Česku obvykle nosí. My to takhle máme rádi, chceme to tak a věříme tomu. Ty si ale můžeš myslet, že tobě je donesl kdokoli jiný. Je jen na tobě, jak to chceš, a čemu budeš věřit. Prostě bych dala chlapečkovi důvěru a věřila bych, že si s ní poradí. Kdo ví, možná dost překvapí. A když ne letos a dnes, tak třeba příště. 

Psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také: