Každá základní škola má v osnovách učiva jeden lyžařský výcvik, většinou se jezdí v sedmé třídě. A je to docela pohoda, když můžeme dítě poslat se školou na týden na hory a víme, že je o něj postaráno. A není nic lepšího, než když se dítě vrátí v pořádku a spokojené.

Samozřejmě občas se ale na horách nějaké dítě zraní, tomu nezabrání ani nejlepší lyžařský instruktor. A je to noční můra všech učitelů, kteří se školáky na hory jezdí. „To je pravda. Lyžuju hrozně ráda a mám radost, když se za ten týden naučí lyžovat i děti, které na lyžích ještě nikdy nestály. Ale vždycky je to velký stres, aby se nikomu nic nestalo. Oddychnu si vždycky až ve chvíli, kdy děti po příjezdu vrátíme rodičům,“ říká učitelka základní školy Markéta Novotná.

Přečtěte si také:

nohaUčitelé, kteří byli letos na lyžařském výcviku s třináctiletým Markem, si nejspíš užili pár hodin hrůzy. „Marek je výborný lyžař, vůbec mě nenapadlo, že by se zranil. Zrovna on,“ říká Markova maminka Petra, která si pro Marka musela dojet dřív, už po třech dnech pobytu. A přivezla si ho domů se sádrou. „Marek lyžuje od tří let a vždycky ho to bavilo, už jako malý to chtěl umět. Na hory jsme s ním jezdili každý rok, někdy i o víkendech, takže to opravdu zvládal dobře.

Když mi zavolala učitelka z hor, vůbec jsem netušila, co chce. Opatrně mi sdělila, že Marek spadl při lyžování a zlomil si nohu. Z kopce ho musel odvézt sněžný skútr, lyžáky mu sundavali až v nemocnici, protože se báli s nohou pohnout dřív. Co si asi musel chudák vytrpět?

Je mi ho líto, ale co se dá dělat. Sádru bude mít nejméně šest týdnů, má zlomenou holenní kost, naštěstí ne komplikovaně. Ale i tak si už letos nezalyžuje. Jak je vidět, ani to, že umí dítě lyžovat, není záruka, že se nezraní. Stát se to může úplně každému.“

Co byste měli vědět, než pošlete dítě na lyžařský výcvik se školou

Podle metodických pokynů MŠMT k organizaci lyžařského výcviku musí dítě odevzdat několik potvrzení:

  • Potvrzení od lékaře, že se může výcviku zúčastnit (to se obvykle odevzdává ve škole hned na začátku školního roku a platí jeden rok na všechny školní akce)
  • Potvrzení o bezinfekčnosti, které může být staré maximálně jeden den, čímž rodiče potvrdí, že se dítě v poslední době nedostalo do styku s žádnou infekční nemocí
  • Potvrzení o odborném seřízení vázání lyží - odborné seřízení bezpečnostního vázání je nezbytnou podmínkou bezpečného výcviku (vystaví vám ho v každém servisu při seřízení lyží), je to důležité hlavně kvůli pojištění školy - většina pojišťoven tato odborná potvrzení vyžaduje, než vyplatí pojistku
  • A samozřejmě kartičku zdravotní pojišťovny

Další články v magazínu:

Reklama