Kde se diamanty objevily poprvé, tušíme, ovšem kdy to bylo, nevíme přesně. Tento nejtvrdší nerost, jedinečný svou krásou, byl nalezen v náplavech řeky Golconda v Indii a už ve 4. století před n. l. se s ním běžně obchodovalo.
Jeho původní význam byl spíše magický a léčivý. Vladaři a bohaté rody si ho ve svém majetku ponechávali v surovém stavu a jako talisman. Dlouhou dobu ho též mohli vlastnit jen muži, protože byl symbolem odvahy a mužnosti.

Ve starém Egyptě už nošení diamantu však nemělo nic společného s odvahou, ale poprvé se zde objevuje propojení tohoto kamene s láskou. Do Evropy poprvé přivezl diamanty Alexandr Veliký a Řekové je považovali za slzy bohů.

První šťastně obdařenou ženou zásnubním prstenem s diamantem byla Marie Burgundská, která ho dostala roku 1477 od arcivévody Maxmiliána Rakouského. Tímto se rozšířilo darování diamantového zásnubního prstenu do celého světa. V posledním století se tento zvyk začal objevovat nejen u vysoce postavených rodin, ale i u obyčejných lidí. Na západě totiž prý existuje nepsané pravidlo, že by si snoubenec bez diamantového prstenu vůbec neměl dovolit žádat o ruku svou vyvolenou.
Technika broušení diamantu se vyvíjela po celá staletí. Jednu z hlavních zásluh má matematik Marcel Tolkowsky, který v roce 1919 zveřejnil svůj kruhový briliantový brus. Tím vznikl ideální tvar pro navracení a rozptýlení světla, což je to, co nás vlastně na kráse diamantu nejvíce přitahuje.

 

Nejznámější diamanty a jejich legendy

 

Modrý diamant Hope jistě všechny známe. Je to ten nádherný kámen, který je součástí náhrdelníku, jenž si zahrál jednu z hlavních rolí v nové verzi Titanicu. Film nás ale trochu klamal. Tento diamant neskončil na dně moře. Byl nalezen v trezoru lodi a zachráněn.

Legenda o tomto drahokamu praví, že kdo ho získá neprávem, postihne ho neštěstí. Jediná možnost, jak se dá z jeho prokletí vysvobodit, je diamant darovat nebo jej nabýt v dobré víře.

Drahokam původně patřil Ludvíku XIV., který ho odkoupil od obchodníka z Indie. Po dlouhých 118 let byl součástí francouzských korunovačních klenotů. Během francouzské revoluce byl však diamant ukraden a až po dlouhých letech se objevil v Amsterodamu, kde byl přebroušen na současnou podobu. Pak má údajně na svědomí vraždy i sebevraždy, zešílení a jiné pohromy. Možná i proto je dnes uložen tam, kde je – ve Smithsonově institutu, kam byl darován posledním majitelem. Pro bezpečí nás všech.

 

Dalším známým drahokamem je diamant Koh-i-noor. Tento kámen je momentálně součástí anglické korunovační koruny. Tam ho nechala vsadit roku 1936 královna Alžběta. Není však známo, kdy se objevil poprvé. Některé legendy říkají, že už je mezi námi více než dva tisíce let. Jiné se o něm poprvé zmiňují až roku 1304. Každopádně stihl proputovat značnou část země. Byl v držení Mongolů, Peršanů a Afghánců. Poté se k němu zmocnili Sikhové a následně se dostal do rukou Východoindické společnosti, která ho darovala královně Viktorii. Královna nechala kámen zbrousit z původních 186 karátů na současných 108,93 a odkázala ho manželovi, respektive manželce britského panovníka.

 

Jak se vám líbí diamanty? Chtěla byste nějaký vlastnit? Nebo už se nějakým diamantovým prstýnkem můžete těšit? Dostala jste ho od babičky (zdědila jste ho) či od partnera?

Reklama