Kde se diamanty objevily poprvé, tušíme, ovšem kdy to bylo, nevíme přesně. Tento nejtvrdší nerost, jedinečný svou krásou, byl nalezen v náplavech řeky Golconda v Indii a už ve 4. století před n. l. se s ním běžně obchodovalo.
Jeho původní význam byl spíše magický a léčivý. Vladaři a bohaté rody si ho ve svém majetku ponechávali v surovém stavu a jako talisman. Dlouhou dobu ho též mohli vlastnit jen muži, protože byl symbolem odvahy a mužnosti.
První šťastně obdařenou ženou zásnubním prstenem s diamantem byla Marie Burgundská, která ho dostala roku 1477 od arcivévody Maxmiliána Rakouského. Tímto se rozšířilo darování diamantového zásnubního prstenu do celého světa. V posledním století se tento zvyk začal objevovat nejen u vysoce postavených rodin, ale i u obyčejných lidí. Na západě totiž prý existuje nepsané pravidlo, že by si snoubenec bez diamantového prstenu vůbec neměl dovolit žádat o ruku svou vyvolenou.
Technika broušení diamantu se vyvíjela po celá staletí. Jednu z hlavních zásluh má matematik Marcel Tolkowsky, který v roce 1919 zveřejnil svůj kruhový briliantový brus. Tím vznikl ideální tvar pro navracení a rozptýlení světla, což je to, co nás vlastně na kráse diamantu nejvíce přitahuje.
Nejznámější diamanty a jejich legendy
Legenda o tomto drahokamu praví, že kdo ho získá neprávem, postihne ho neštěstí. Jediná možnost, jak se dá z jeho prokletí vysvobodit, je diamant darovat nebo jej nabýt v dobré víře.
Drahokam původně patřil Ludvíku XIV., který ho odkoupil od obchodníka z Indie. Po dlouhých 118 let byl součástí francouzských korunovačních klenotů. Během francouzské revoluce byl však diamant ukraden a až po dlouhých letech se objevil v Amsterodamu, kde byl přebroušen na současnou podobu. Pak má údajně na svědomí vraždy i sebevraždy, zešílení a jiné pohromy. Možná i proto je dnes uložen tam, kde je – ve Smithsonově institutu, kam byl darován posledním majitelem. Pro bezpečí nás všech.
Jak se vám líbí diamanty? Chtěla byste nějaký vlastnit? Nebo už se nějakým diamantovým prstýnkem můžete těšit? Dostala jste ho od babičky (zdědila jste ho) či od partnera?
Nový komentář
Komentáře
Bližším průzkumem jsem zjistila, že ten kamínek v přívěsku, co ho vůbec nenosím, an se mi nelíbí, je růžový safír. Dědictví po předcích. Diamanty se u mě nevyskytují, a kolo sice mám, ale za diamant nevyměním, pokládám kolo za užitečnější vynález.
Nemám kolo, ani diamant. Kdysi jsem na ARD sledovala seriál "100karátový diamant", byl super. Jinak seriály moc nemusím.
Přidávám se k pisatelce, která vám, které se doma diamant válí a nechce ho, ráda od něj pomůže.
můj švára má kolo za 40.000 tuhle jsem si na něj sedla a málem spadla, ani se nerozjela
musí prý na něj být nějaké speciální boty, děkuju, nechci...
ale ten prstýnek s diamantem..nebo dvěma...kdyby někomu doma přebýval...to stále platí
eleonor.tosnerova 22: Aha. Jsem si říkala.
Co se kol týče, mám starou plečku, i když bych ji měla nechat přes zimu ležet v kopřivách, aby tak i vypadala, firemní nátěr Eska z r. asi 1987 je lehce trapný. A nebrzdí a nesvítí, což jsem dala otci za úkol zažídit, včetně namontování nosiče s košíkem. Odhaduju, že kolem r. 2012 se mu to podaří:P
Ale diamanty nebrat, diamanty jsou nanic, pokud teda nejsem investor.... a já radši akcie:P
a.. jsou kola drahá a kola předražená, u toho co zmiňuješ platí druhá varianta - přeplácíš dost pěněz za značku, ale kola jsou to opravdu dobrá. Oproti životu nabezpečným atrapám prodávaným v supermarketu.
eleonor.tosnerova: kam je mám poslat??????...teda vzorek tak jeden pekáč, je libo tvarohové, povidlové, makové? výběr možný jen tak pro informaci cukrárnu ani pekárnu nevlastním
a....: už jsem mu to řekla a má mne stále rád, peču prý ty nejsenzačnější buchty jaké kdy jedl, takže vše odpuštěno
eleonor.tosnerova: moje řeč, stačí takové průměrné kolo, které se nebojím nechat, teda zamčené, před nákupním střediskem a za zbytek si koupit ten diamantík do ouška a ten snad nikdo tak rychle neukradne, protože jej mám stále u sebe, a mít super drahé kolo, tak to nevím, to je pak pouze na sport a nedat jej z ruky, nic pro mne, i když na kole jezdím ráda
annamarie: Řekni mu tohle do očí
ten tě bude mít rááááád!
a....:no těch 200 000,- je již slušná cena, to musí jezdit samo, můj zeť má kolo asi za 100 000,- a je to podle mne taková hajtra, no alespoň tak vypadá asi se na něm lépe jezdí, ale šlapat musí stejně a peníze to nenese, naopak je to vyžaduje - myslím údržbu, proti gustu žádný dyšputát,
eleonor.tosnerova: jenze na takovem kole, to jede samo, ale to jeden zjisti az kdyz ma srovnani.
Problem je, ze na dobrem kole se nadrete stejne, akorat na to potrebujete vic kilometru, ale zase mate vetsi rozhled
eleonor.tosnerova:
Ale sakra, tak jestli to neni pravej diamant, tak me osidili o 30 korun, jak pise Kantorek
, ale ja to zjistim
moje kolo je poskladane z dilu zakoupenych jednotlive a celkova cena je okolo 20 000, muj drahy se na tom vyblbnul
na ten snubni mam dokonce nekde certifikat ke kameni, ten sand k zirkonum nedavaji
eleonor.tosnerova: To byla jen poznámka pro rozšíření vašiho obzorů, co se týká cen kol
kupujte si co chcete ...vaše volba
eleonor.tosnerova: ...kolo jako kolo, hlavně že na něm někam dojedeš, ono někdy to laciné vypadá líp než to za !SUPER! cenu,
nelam si tím hlavu...
eleonor.tosnerova: Tak k ceně svého kola přidejte na konec dvě nuly a budete na ceně kola Cannondale. Ale jsou super
eleonor.tosnerova: Znáte třeba kola Cannondale?
Tak na ty by bylo třeba už řádného diamanu na výměnu
.
V roce 1936 bylo královně Alžbětě asi tak dvanáct let.
A mně se líbí diamanty ve starém, prastarém osmibokém brusu.
Já mám na zásnubním prstýnku, drahý má jeden malý zasazen v maličké náušnici.
pro informaci, chtěla bych pravý diamant, ne zirkon
oprava blýskavý, ne blýskyvý - omluva