Případ vyšetřuje policie. „Už před dvěma dny jsme se o to začali zajímat, především zjišťujeme to, jak se dítě nakazilo,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Její kolegové zatím nikoho neobvinili z trestného činu. O případu jako první informovala televize Nova.

Dítě přestalo do školky chodit před pěti měsíci. „Mohu říci, že mělo infekční chorobu, která není smrtelná a lze ji léčit. Rodičům vše vysvětlovala lékařka na schůzce, upozornila je, že možnost rozšíření nemoci je prakticky nulová,“ řekla ředitelka školky Věra Dunajčíková.

To potvrdila i epidemioložka Jana Prattingerová z krajské hygienické stanice. „Riziko je extrémně nízké, přesto děti testujeme. Druhý případ se ve školce neobjevil,“ upozornila epidemioložka.

Nemoc, kterou dítě trpělo, se přenáší z matky na dítě krví, slinami nebo pohlavní cestou. Nakažlivost závisí ovšem i na tom, v jakém stadiu se choroba nachází. První forma přenosu je tomto případě nejpravděpodobnější, dítě se tedy se syfilis již mohlo narodit.