Pozor na venkovní vlhko a stres

Vlhko je ideálním prostředím pro množení virů a bakterií, takže podzimní deštivé počasí jim hraje do karet. Šíření různých viróz, nachlazení a chřipek navíc usnadňuje pobyt v pracovním či školním kolektivu nebo v MHD. Když se to navíc spojí se stresem, je zaděláno na pořádný problém. „Za větší náchylnost k nachlazením může také zrychlený způsob života, stres a nedostatek spánku. Unavené tělo obtížně odolává virům a bakteriím. Odpočinkem a navozením psychické pohody lze mnoha obtížím předejít,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství ČSL JEP.

Sport v přírodě

Imunita se dá podpořit i pravidelným pohybem. Vhodnější než cvičení v uzavřené posilovně je sport na čerstvém vzduchu. Například indiánský běh, při kterém se střídá běh a chůze, jízda na kole nebo rychlá chůze s holemi. „Cvičit bychom měli alespoň 40 minut pětkrát týdně. Časově vytížení lidé mohou zkusit chodit pěšky třeba do práce. Každý pohyb se počítá,“ říká MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů.

Otužování

Nejen pro dospělé, ale i pro děti je vhodné zařadit mezi denní rituály otužování. „Ve městě se lidé mohou otužovat například sprchováním. Po teplé sprše se krátce svlažit studenou vodou,“ popisuje MUDr. Kateřina Javorská.

Pryč se suchým vzduchem

Obyvatelé měst se často potýkají s vysušenými sliznicemi, které neplní správně svou funkci, a bakterie či viry se lehce dostanou do těla. Řešením mohou být zvlhčovače vzduchu, které podpoří obranyschopnost organismu.

Saunování

Blahodárné účinky saunování jsou známé především ve skandinávských zemích. Tato činnost je ale čím dál oblíbenější i u nás. Počet lidí, kteří saunu navštěvují, každoročně stoupá. Není divu! Pobytem v rozehřáté sauně lze předejít nachlazení, chřipce i různým problémům dýchacích cest. Kromě těla zrelaxujete i mysl. „Saunování posiluje imunitu, odbourává stres a funguje taky jako regenerace po sportování. Měli by se mu ale vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem a nemocemi srdce. Všem, kteří nejsou zcela zdraví, bych před návštěvou sauny doporučil konzultaci s lékařem,“ doplňuje MUDr. Jiří Bartoš.

Foto: Shutterstock

Reklama