Udržitelná móda se pomalu, ale jistě hlásí o slovo již více než dvě desítky let. Termín „slow fashion“ jako protipól tzv. „fast fashion“, levné, nekvalitní módy, produkované za otřesných podmínek v zemích třetího světa, použila poprvé v časopise The Ecologist aktivistka Kate Fletcher.

  • Podle průzkumu společnosti Deloitte z roku 2013 vzrostl textilní odpad za posledních 50 let více než šestkrát, nejvíce v posledních 20 letech.
  • Módní průmysl ročně vyprodukuje přes 150 miliard kusů oděvů, přičemž další miliardy vyřazených kusů končí ve spalovnách a na skládkách.
  • OSN varuje, že vzhledem k růstu počtu obyvatel se produkce módního průmyslu do roku 2030 zvýší o další téměř dvě třetiny.

Aktuálním trendem jsou akce zaměřené na vzájemnou výměnu oblečení, tzv. swapy. Kromě toho, že sobě i jiným udělali radost, ušetřili peníze a zachovali se ekologicky, si totiž návštěvníci neodnášejí anonymní předmět, ale jedinečný kousek s rodokmenem a příběhem. S příběhem, který díky nim pokračuje. Takový swap si navíc můžete uspořádat i sama. Pozvěte své kamarádky a užijte si ten správný holčičí dýchánek.

5b890f8eb358fobrazek.jpg

Pokud byste se chtěla podívat, jak takové swapování probíhá, dorazte od 24. do 30. září do pražského Prostoru 39. Akci organizuje Lucie Poubová, která se tématu udržitelné módy věnuje již několik let. Pročistěte si šatník, přineste kousky, které již nenosíte a odneste si namísto nich jiné.