Za svůj život vyvinul Maurice Hilleman například vakcínu na spalničky, příušnice, hepatitidu typu A a B, plané neštovice, meningitidu či zápal plic. Vyvinul také první vakcínu proti rakovině.
Za vznikem vakcíny proti příušnicím stojí dokonce příběh z Hillemanova soukromí. Právě příušnicemi totiž onemocněla v roce 1963 jeho tehdy pětiletá dcera Jeryl Lynn. Dr. Hilleman nelenil, oblékl se, nasedl do auta a vyzvedl z laboratoře patřičné vybavení pro odběr vzorků. Po návratu odebral Jeryl Lynn vzorek z hrdla a jel ho zpátky uložit do laboratorního mrazáku. V následujících dnech se mu podařilo právě z tohoto vzorku izolovat virus a vyrobit účinnou vakcínu proti příušnicím.
Jeho druhá dcera Kirsten následně tuto vakcínu dostala ve dvanácti měsících života. Dodnes se k výrobě vakcíny používá stejný kmen viru – říká se mu kmen Jeryl Lynn a existuje ve známé trivalentní vakcíně proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (MMR).
Hillemanova vakcína proti spalničkám zachránila v letech 2000 až 2017 přes jedenadvacet miliónů životů, úmrtnost na tuto nemoc klesla celosvětově o osmdesátprocent. Zajímavostí je, že Hilleman by oslavil sto let zrovna v situaci, kdy Česká republika kvůli snižující se proočkovanosti a nárůstu poču nemocných, přišla o status země bez spalniček.
Foto: Archiv MSD, Shutterstock
Nový komentář
Komentáře
Já děti očkovat nechala ,také nechápu matky co své děti očkovat nenechají. To jsou přesně ty matky co rodí doma a riskují život svůj i dítěte. V dnešní době kdy je dostupná zdravotní péče, medicína pokročila a lékaři dokáží zachránit životy i pacientům,které by ještě před 20 lety zachránit nedokázali. Teď je prostě moderní být BIO.