Jméno módní návrhářky Marie Zelené vám možná mnoho neříká. Pokud jste si ovšem nepřečetli reportáž ze slavnostního večera „Návraty k hodnotám“, na kterém představila nejen své symbolické národní šaty, ale i společenské šaty a večerní toalety ZDE.

Dovolte, abych vás s touto kreativní ženou seznámila blíže. Zajímalo mě, jaké dojmy si z večera Návraty k hodnotám odnesla, jak došla k nápadu vytvořit „národní šaty“, a zda tvoří i pro „obyčejné“ zákaznice.

moda

Jak jste byla spokojena s přehlídkou v Sacre Coeur? Organizace musela být náročná. Šlo všechno podle Vašich představ?
Večer v Sacre Coeur nebyl jen o přehlídce, byl to společenský večer obohacený také krásnou hudbou. A náročné to rozhodně bylo. Myslím ale, že proběhl velmi dobře, i když je samozřejmě vždy co zlepšovat.

Ohlas byl obrovský, ale setkala jste se i s nějakou kritikou? 
Setkala, ale pouze u lidí, kteří na akci nebyli a smysl toho večera proto vůbec nemohli pochopit. Bohužel jde asi o závist, o to, že někteří lidé nejsou schopni přát úspěch druhým. Módní návrhářka Helena Kroftová Leisztner začala pár dní před přehlídkou posílat dost nehezké a urážející e-maily mým hostům, a to jak vystupujícím, tak i pozvaným. Vadilo jí, že jsem zhotovila Pražské a národní šaty, když ona je prý také udělala. To, myslím, mluví za vše… Celou situaci musela řešit moje právnička. Paradoxem však bylo, že sama tato návrhářka nečekaně moji přehlídku navštívila (ač nepozvána) a sedla si do druhé řady…

 

Jak se vůbec zrodil Váš nápad vytvořit šaty na téma „Návraty k hodnotám“?
Návraty k hodnotám byl název večera, nikoli šatů. Šaty, které byly nějak symbolické, vždy doplňovala videoprojekce Prahy, Vltavy anebo katedrály svatého Víta a vhodná hudba k tomuto tématu. Hodnoty, na které chci poukázat, je vlastenectví, kulturní a duchovní hodnoty a úcta k lidem a jejich práci a také láska.

Hostem večera se stali houslový virtuos Jaroslav Svěcený a jeho dcera Julie, jejichž hudba je také léty prověřená hodnota. Julii Svěcené jsem také ten večer splnila přání předvádět společně s modelkami.

A protože jsem chtěla tímto večerem ostatním ukázat, že i hezkým zážitkem můžeme lidem kolem nás udělat radost, dostaly možnost 4 dívky z dětského domova vyzkoušet, jaké je to být modelkou, a předvést každá jedny večerní šaty.

moda

Také postižení spoluobčané z UMUN (sdružení malířů s tělesným postižením malujících ústy a nohama) měli celý večer možnost prožít s námi a po akci mi nabídli, že nakreslí modelky v symbolických šatech. Moc si toho vážím.

Bylo těžké svůj nápad prosadit, a co všechno tomu předcházelo?
Tak jako za vším, co se snažíte udělat dobře, tomu předcházela spousta práce.

Vytvořit „České národní šaty“ je jistě prestižní záležitost a snem mnoha návrhářů. Jak se to podařilo vám?
Poprvé mě v roce 2007 požádalo o návrh a zhotovení šatů v národních barvách vedení soutěže Česká Miss pro finalistku Evu Čerešňákovou na soutěž Miss Earth a reprezentaci ČR na Filipínách. Další šaty jsem pak vytvořila pro soutěž Miss Europe & World Junior, kde bylo 37 soutěžících dívek z celého světa, a chtěla jsem, aby nás naše zástupkyně důstojně reprezentovala.

Myslím si, že každý návrhář může zkusit vytvořit šaty v národních barvách, pokud budou důstojné. A také jsem se dozvěděla, že šaty v našich barvách už jedna návrhářka tvoří. Ale spíše hodně extravagantní. Každá máme svůj styl.

K jakému účelu mají hlavně šaty sloužit?
K reprezentaci ČR v zahraničí a také k uvědomění si hodnoty našeho národa a hrdosti, že jsme Češi. Na přehlídkách mé Národní šaty předvádí modelka vždy na hudbu Bedřicha Smetany.

moda

Kde jste čerpala inspiraci?
Když jsem si kreslila návrhy na poslední Národní šaty, poslouchala jsem u toho vždy hudbu Bedřicha Smetany – Vyšehrad. A také jsem častěji chodila po Vyšehradě, pozorovala z výšky Prahu a zašla jsem i na vyšehradský hřbitov k jeho hrobu. Chtěla jsem připravit šaty vznešené, se státními symboly a v národních barvách s výšivkou znaku naší státnosti - českého lva. 

Máte už nějaký další nápad, jak kolekci reprezentačních šatů rozšířit?
Ano, mám. Ale budu ráda, když budu moct překvapit.

Co je pro vás při tvorbě šatů nejdůležitější?
Pokud připravuji modely na přehlídku, tak celkový koncept přehlídky. Některé modely jsou připraveny pouze k přehlídkám. Pokud připravuji šaty pro konkrétní zákaznici, tak ji potřebuji trošku poznat, abych jí navrhla model, který bude odpovídat jejímu typu i povaze a bude se v něm cítit dobře.

modaKreslíte si návrhy, děláte si prototypy? Konzultujte s někým své nápady?
Návrhy si sice kreslím, ale často je hodně změním při samotné realizaci. Nápady hodně konzultuji hlavně se svojí dcerou Martinou. Má na nich velký podíl. Proto také často mé důležité modely předvádí právě ona.

Na přehlídce bylo vidět, že máte ráda efektní materiály. Kde je nakupujete?
Hodně materiálů mám z Itálie.

Jak se říká „papír snese všechno“, ale důležitá je realizace. Kdo Vaše modely střihá a šije?
Spolupracuji se zkušenými krejčovými, kterým dávám k realizaci návrhy. Ale symbolické šaty si stříhám i zhotovuji hlavně sama.

Do svých modelů se i sama oblékáte. Líbí se vám tvorba i jiných českých návrhářů? Kterých?
Líbí se mi tvorba Luďka Hanáka, Jiřiny Tauchmanové nebo Josefa Klíra.

Máte široký záběr. Spolupracujete s významnými firmami, navrhujete společenské šaty pro soutěže krásy i pro různé celebrity. Můžete některé z nich jmenovat?
Z firem například Škoda Auto, Skanska CZ, Kofola, hotel InterContinental Praha a další. Oblékala jsem soutěže – Česká Miss, Miss Europe & World Junior, Miss Deaf World, Dívka roku a mnoho jiných. Z celebrit Moje šaty obléká např. Jana Doleželová, Eliška Bučková, Michaela Dolinová a jiní.

A co zákaznice „z ulice“? Najdete si ve svém nabitém programu čas i pro ně?
Mám hodně zákaznic, pro které tvořím svatební, večerní a společenské šaty anebo kostýmy. Snažím se tu být se svojí prací pro lidi.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně nápadů a spokojených zákaznic!


Jak se vám líbí modely návrhářky Marie Zelené? Už jste si někdy nechala navrhnout šaty? Jak jste byla spokojená? Napište nám!

Soutěž: Tyrkysová

Reklama