Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci je dva a půl až tři roky.  Něco na tom bude. Pokud je rozdíl menší, je to pěkný zátah pro maminku, pokud je větší, je to zase pěkný zátah pro sourozence. Pro oba.

Příběh paní Jarmily

Moji rodiče si mě pořídili velmi brzy. Táta byl ještě na vojně, maminka ani nedostudovala, takže je pochopitelné, že s druhým dítětem si už dali na čas. A to doslova. I na moje neustálé naléhání, že nechci být sama, mi „plánovaně“ pořídili až za 12 let sestřičku. Prý museli počkat, až tatínek dosáhne náležitého postavení, aby nás všechny uživil.

ssssssssRozmazlený spratek.

Z vytoužené sestřičky se stal od narození „plánovaný“, rozmazlený spratek, kterého jsem musela neustále hlídat a všude tahat s sebou. Nejednou mi ztroskotalo vytoužené rande, poněvadž který kluk se bude chtít líbat s holkou, uplácet u toho její sestru bonbony a ještě poslouchat neustálé: „Já to řéééknu!“ A téměř pokaždé to taky řekla a já to pak doma pěkně schytala. Nevím, co páni rodičové čekali. Že s ní budu ve svých šestnácti letech dělat na pískovišti bábovičky?  

Nenávidím Tě!

Nepamatuji si, že by rodiče alespoň jednou brali ohled na mé zájmy, na zájmy dospívající dcery. Všechno se podřizovalo jen té mladší. I můj výchovný režim.  Dokonce jsem s ní musela chodit ve stejnou hodinu spát, aby se v pokojíčku nebála. „Až usne, můžeš přijít za námi na televizi,“ ...samozřejmě jsem nikdy nepřišla. A jít večer někam ven? „Bohunka nemůže být sama a my si potřebujeme večer po práci odpočinout.“ Bože, jak já ji nenáviděla.

Smíření

Dnes s odstupem času vím, že moje setra za to nemohla. Mohl za to velký věkový rozdíl a špatný přístup našich rodičů. Ke mně i k ní. Obě jsme si to začaly uvědomovat, až když už jsme spolu nebyly, když já se vdala, odešla z domu, a pár let nato se vdala a odešla i ona. Nikdy jsme spolu nezažily to krásné sourozenecké dětství, společné hraní si s panenkami, společné špitání holčičích tajností.

A tak si to užíváme alespoň teď, kdy věkový rozdíl nehraje takovou roli. Místo s panenkami si hrajeme se svými dětmi a holčičí tajemství se také najde. Svou sestru jsem začala mít ráda až v dospělosti.

ssssssss

Dodatek

Mám dvě dcery, jejich věkový rozdíl je 2 a půl roku, přesně jak se to píše v oněch „chytrých knihách“.

Čtěte také:

Reklama