Atopický ekzém se u Ivany (33) projevil už během prvního roku jejího života. Jeho intenzita se pak různě měnila, ale nikdy neměla vyloženě klid, jak sama říká. Naopak! Třikrát dokonce skončila s výrazným zhoršením této kožní choroby v nemocnici. Nepomáhala klasická medicína, ani alternativní metody léčby.
5ffee396d4539obrazek.png
Foto: Shutterstock

Od léků až po akupresuru

„Mám pocit, že jsem zkusila snad všechno. Klasické hormonální masti, kortikosteroidní léky, prášky. I u léčitele jsem byla. Ten mi doporučil nějaké čaje. Také akupresuru jeden lékař zkoušel. Vše mělo jen krátkodobé účinky, něco dokonce vůbec žádné,“ vzpomíná paní Ivana, které ekzém velmi komplikoval život. Neustálé svědění kůže ji nutilo k nekonečnému škrábání, často až do krve. To samozřejmě vedlo k potížím s oblékáním. Poranění schovávala, takže pro ni bylo tabu obléci si šaty nebo krátký rukáv. Necítila se v tom dobře.

„Pamatuji si například, že když jsem po škole nastoupila jako prodavačka v jednom obchodním řetězci, tak si zákazník na můj ekzém stěžoval na telefonické infolince. Dožadoval se, aby mě propustili,“ dělí se o své zkušenosti Ivana, jejíž život změnila až biologická léčba.

Zlepšení přišla za pár dní

„O této nové možnosti léčby mě před rokem informovala moje paní dermatoložka. Řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám. Maximálně to zase nezabere vůbec, nebo jen krátkodobě, tak jako ostatní léčby,“ směje se dnes už Ivana s tím, že o pár měsíců později podstoupila první injekční aplikaci léku. Od té doby si aplikuje jednu injekci do břicha každé dva týdny. A nestačí žasnout.

Zlepšení přišlo už za pár dní od aplikace první dávky léku. „Kůže po těle přestala svědit takřka okamžitě. Já se díky tomu konečně přestala drbat a svoji kůži teď skoro nepoznávám. Jsem méně nervózní, lépe spím, lépe se soustředím. Mohu si vzít šaty či tílko a nikdo se nepohoršuje. Cítím se mnohem hezčí, konečně normální,“ chválí si Ivana a dodává: „Rozhodně bych biologickou léčbu doporučila všem, kdo váhají. Je to skoro jako zázrak!“

Vše k tématu najdete i v těchto článcích: