6417479494b76svicka-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Historie svíček 

Svíčka jako jednoduchý zdroj světla se používala už od starověku. Staří Egypťané vyráběli svíčky z včelího vosku, Číňané z velrybího tuku a v Indii se našly chrámové svíčky, vyrobené z vosku z uvařené skořice. Nejstarší evropská svíčka pak byla nalezena v Avignonu ve Francii. Výroba svíček prošla v průběhu historie, tak jako většina věcí, zdokonalováním a kromě zdroje světa sloužily také jako neodmyslitelná součást některých svátků nebo k rozehřívání pečetního vosku při pečetění důležitých listin. Dnes svíčky využíváme především jako dekorativní předměty. Většina moderních svíček je vyrobena z parafínového vosku, ale běžně se vyrábí také z včelího, sójového nebo palmového vosku.

Svíčky z parafínového vosku
Většina moderních svíček se vyrábí z parafínového vosku. Tento typ vosku se vyrábí z ropy. Lze z něj vyrobit všechny druhy svíček – od čajových až po sloupové. Pojme také velké množství vůně a lze ho snadno nabarvit různými barvami.

Pokud byste ale raději svíčku z přírodních materiálů, máte na výběr například z následujících.

Svíčky z včelího vosku

Včelí vosk je zcela přírodní druh vosku, který vyrábí včely. Může být použit pro výrobu mnoha druhů svíček, ale nejtypičtěji se využívá na svíčky rolované.

vceli-vosk.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Svíčky ze sójového vosku

Sójový vosk pochází ze sójových bobů a jeho výroba je relativně levná. Svíčky mají pomalou dobu hoření, což ve výsledku znamená, že svíčka vydrží hořet déle.

sojove-svicky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Jak se o svíčku starat

Abyste zajistili dlouhou životnost své svíčky, čisté a rovnoměrné hoření, dodržujte následující doporučení.

  • Při prvotním zapálení svíčky nechte vosk rozpustit po celém jejím povrchu. Svíčce tím prodloužíte životnost a zároveň zabráníte vytvoření tunelu uprostřed svíčky. Toto rozpouštění může trvat dvě až čtyři hodiny.
  • V rozpuštěném vosku nenechávejte nečistoty v podobě ohořelých zápalek.
  • Pro odstranění prachu a otisků ze svíčky použijte suchý nebo vodou jemně navlhčený hadřík.
  • Knot udržujte čistý a dlouhý 5 mm.
  • Pokud svíčka při hoření tvoří v nádobě saze, uhaste ji, protože pravděpodobně nehoří správně. Počkejte, až vychladne, poté zařízněte knot a znovu zapalte.
  • Svíčku nesfoukávejte, knot můžete uhasit v roztaveném vosku nebo svíčku jednoduše uzavřete.
     

Zdroj info: botanicahome.co.uk, svetsvicek.cz, candlemania.cz, wikipedie.cz