V rámci festivalu CONiáš, který pořádá Městská knihovna v Praze, můžete zdarma navštívit výstavu Vivat Mobility, která se koná od 11. září do 10. října 2008 ve vestibulu stanice metra Muzeum.

Na výstavě se můžete zasnít společně se současnými výtvarníky Janou Šouflovou, Martinem Zhoufem, Karlem Zemanem, Tomášem Kučerovským, Václavem Šlajchem a mou maličkostí.

Z pochopitelných důvodů jsem tedy navštívil včerejší vernisáž. Na zahájení přišli Václav Šajch, spisovatelé Vlado Ríša, Pavel Renčín a Míla Linc, mihl se i malíř Karel Zeman. Za pořadatele přišel přednést úvodní slovo ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák, který zmínil i dopravní tragédii z 11. září 2001 (viz náš článek: Vzpomínáte? Tragické úterý 11. září 2001) a Ondřej Pečený, tiskový mluvčí pražského dopravního podniku. Shromážděným zahrál Jiří Pobuda, kapelník skupiny Fiannan.

Martina SidorováTomáš Řehák (s mikrofonem) a Ondřej Pečený„Vivat Mobility je první z řady fantastických akcí festivalu CONiáš, který Městská knihovna pořádá letos již druhým rokem,“ dozvěděl jsem se od Martiny Sidorové z oddělení vnějších vztahů. „Pokračovat bude v pátek 26. září, kdy se budeme těšit na návštěvníky v knihovně Smíchov, máme pro ně připravené hry a spoustu překvapení. Besedovat bude Františka Vrbenská, Jan Kantůrek, Martin D. Antonín, Michael Bronec a další... Neprozradím vám ale všechno, protože si ani všechno nepamatuji (úsměv).“

I tuto žertovnou písničku o dracích a panách zahrál Jiří Pobuda – zprvu za doprovodu místních tlampačů:

Karla Zemana jsem bohužel nezastihl, takže jediný výtvarník, se kterým jsem si mohl o výstavě popovídat, byl Václav Šlajch. Na otázku, co pro něj tato výstava znamená, mi odpověděl jednoduše: „Setkání lidí, kteří se zabývají tou samou věcí.“

Václav Šajch u svých prací

Více informací o akci CONiáš a výstavě Vivat Mobility se dozvíte na stránkách Městské knihovny v praze ZDE!

Myslím, že tím nevědomky upozornil na celé kouzlo téhle výstavy a její poselství. Lidé by se měli setkávat nad svými sny. Protože, co jiného výstava o fantastických dopravních prostředcích je, než krásné a mnohdy nereálné snění, které se vám pomocí štětce a barev snaží výtvarníci představit.

Ačkoli o nereálnosti podobných vizí zapochyboval i Tomáš Řehák ve svém proslovu, když upozornil na fakt, že mnohé fantastické a dříve nepochopitelné literární myšlenky se dnes již staly skutečností. Ondřej Pečený toto prohlášení dále rozvinul a s úsměvem podotkl, že by bylo zajímavé, „kdybychom se tu za čas všichni proháněli na dracích."

Pavel Renčín (vlevo) a Vlado Ríša (vpravo)Posladní dvě osobnosti, které jsem na vernisáži ulovil, byli spisovalé Vlado Ríša a Pavel Renčín. Jak se jim líbí výstava Vivat Mobility?

„Výstava se mi líbí,“ řekl Vlado Ríša, „Jsem rád, že něco takového CONiáš učinil. Protože Koniáš pálil české knihy a tento náš nový CONiáš naopak české knihy a české malíře propaguje.“

„Já si myslím, že tato výstava vznikla, protože máme výborné kreslíře a je dobře, že se to dozví také veřejnost,“ dodal Pavel Renčín.

Jako jeden z autorů si na závěr troufnu poděkovat organizátorům a pozvat všechny čtenářky a čtenáře Ženy-in k malému zastavení v každodenním shonu – Vivat Mobility určitě stojí za těch několik chvil!

Jezdíte v Praze přes zastávku Muzeum? Půjdete se podívat do vestibulu této přestupní stanice na výstavu Vivat Mobility? Chtěla byste se někdy svézt nějakým netradičním dopravním prostředkem? A jakým? A jakým nejzajímavějším dopravním prostředkem už jste cestovala?

Reklama